Ποδοσφαιρο

Το «πουλέν» του Κετσπάγια!

Στην πρώτη του σεζόν, ερχόμενος στον ΑΠΟΕΛ με προσδοκίες και υποσχέσεις από το Παραλίμνι, το πρωινό ξύπνημα μάλλον του φαινόταν βουνό ένεκα και της στρατιωτικής του θητείας.artymatas-cel

Η παρουσία του; Πενιχρή. Στη δεύτερη, όσο και αν το πάλεψε, ποτέ δεν κατάφερε να κερδίσει την εμπιστοσύνη του προπονητή του και… χάθηκε στον πάγκο. Τα έβρισκε, εν ολίγοις, μπαστούνια. Δεν ήταν λίγοι που προέτρεψαν να πουν πως η μετεγγραφή του Κώστα Αρτυματά δεν θα έχει την εξέλιξη που αρχικώς φαντάζονταν.

Όλοι όσοι είχαν επιφυλάξεις, λοιπόν, εδώ και καιρό άρχισαν να αλλάζουν γνώμη. Ο 22χρονος έπαψε να είναι ένας εκ των νεαρών που δεν μπόρεσαν να βρουν θέση σε ένα δεδομένα «γεμάτο» ρόστερ, όπως είναι αυτό των γαλαζοκιτρίνων.

Για τον Αρτυματά, τα πρωινά πλέον έχουν μια διαφορετική αίσθηση, καθώς έπειτα από δύο χρόνια νιώθει πλέον σημαντικός, βλέποντας παραλλήλως την αξία του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο να σημειώνει άνοδο.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια, με το «καλημέρα» στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ, του έδειξε…. τυφλή εμπιστοσύνη και αυτός με τη σειρά του τα δίνει όλα για να τον βγάζει ασπροπρόσωπο. Ο Γεωργιανός έχει κάθε λόγο να νιώθει ευτυχισμένος, αλλά και δικαιωμένος για την επιμονή που δείχνει, ιδιαίτερα όταν ο Παραλιμνίτης παίκτης αγωνίζεται στη φυσική του θέση, αυτή του ανασταλτικού μέσου. Γιατί αγωνιζόμενος -εξ ανάγκης- στην «καρδιά» της άμυνας (επί θητείας Δώνη) και στο δεξιό άκρο της οπισθοφυλακής, έδειξε πως δυσκολεύεται, παρά τη φιλοτιμία του.

Η ουσία είναι πως ο γεμάτος ενέργεια και πάθος Αρτυματάς, από παγκίτης άρχισε να αποτελεί σημαντικό «πιόνι» και να φωνάζει δυναμικό «παρών». Δεν σταματά να τρέχει, καλύπτει χώρους και όποτε του παρουσιάζεται η ευκαιρία «τρυπώνει» στην αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας το γκολ. Βέβαια, έχει χρόνο μπροστά του για να παρουσιάσει ακόμα καλύτερη εικόνα, γιατί είναι δεδομένο πως διαθέτει το ταλέντο για να κάνει τη διαφορά σε έναν απαιτητικό σύλλογο όπως είναι ο ΑΠΟΕΛ.

Ο 22χρονος, είναι από τις περιπτώσεις των παικτών που πήραν ουσιαστικό χρόνο συμμετοχής και έδειξαν σημαντική βελτίωση. «Είναι πολύ σημαντικό να ανταμείβεσαι για τους κόπους σου και σίγουρα δεν θέλω να αφήνω καμία ευκαιρία να πάει χαμένη. Όταν μου δίνεται η ευκαιρία, δίνω το 100% για να εκμεταλλευτώ ό,τι μπορώ», είχε πει σε μια από τις συνεντεύξεις του, κάτι που δεικνύει πάρα πολλά.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ

10 Όσες και οι κίτρινες κάρτες που αντίκρισε στην έως τώρα καριέρα του σε ματς πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, ανάγκασε τους διαιτητές να βγάλουν από το τσεπάκι τους την εν λόγω κάρτα έξι φορές κατά τη σεζόν 2012-13, μία την αμέσως επόμενη και στη λήξασα τρεις. Δεν έχει αντικρίσει την κόκκινη κάρτα.

1 Τα γκολ που πέτυχε στον ΑΠΟΕΛ. Το παρθενικό του τέρμα με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα το έχει πανηγυρίσει στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο κατά της ΑΕΛ στο στάδιο ΓΣΠ. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, μετά από ασίστ του Βινίσιους είχε πετύχει στο 58ο λεπτό το πέμπτο από τα έξι συνολικά τέρματα της ομάδας του (6-0). Άλλα τρία γκολ μετρά κατά τη θητεία του στο Παραλίμνι.

42 Ο αριθμός των συνολικών του συμμετοχών στον ΑΠΟΕΛ σε επίσημα παιχνίδια. Συγκεκριμένα, κατέγραψε την πρώτη σεζόν 14, τη δεύτερη 15 και στην τρέχουσα 13. Και λαμβάνοντας υπόψη πως η φετινή έχει μπόλικο δρόμο έως το φινάλε της, είναι επόμενο πως θα τις αυξήσει σε σημαντικό βαθμό. Φτάνει, ασφαλώς, να είναι υγιής.

4 Όση και η χρονική διάρκεια του συμβολαίου που είχε υπογράψει στις 18 Ιουνίου 2013. Δηλαδή, ο δυναμικός χαφ έχει καλύψει περίπου τα μισά χρόνια της συνεργασίας με τους γαλαζοκίτρινους. Και εάν συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό μέχρι το φινάλε της αγωνιστικής περιόδου, ίσως να κληθεί και για πρόωρη ανανέωση του συμβολαίου του.

ΜΕ ΤΑ 1.042 ΛΕΠΤΑ ΕΚΑΝΕ ΡΕΚΟΡ

Στην πρώτη του σεζόν στον ΑΠΟΕΛ έπαιξε σε 14 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας 678 λεπτά. Στη δεύτερη αγωνίστηκε σε 15 αγώνες, κατέγραψε 685 λεπτά και στην τρέχουσα πρόλαβε ήδη να παίξει σε 13 αναμετρήσεις, κάνοντας παραλλήλως ένα προσωπικό ρεκόρ στον ΑΠΟΕΛ.

Αυτό των λεπτών συμμετοχής, καθώς «φόρτωσε» στα πόδια 1.042, με τους πίνακες που ακολουθούν να είναι ενδεικτικοί. Αξίζει να σημειωθεί και το ακόλουθο: Στην πρώτη του σεζόν στην ομάδα, είχε αγωνιστεί έως τη 10η αγωνιστική μόλις σε ένα ματς ως αλλαγή για 10 λεπτά!

Την αμέσως επόμενη σε μόλις πέντε αναμετρήσεις για 315 λεπτά και φέτος, σε οκτώ παιχνίδια. Σε όλα στο αρχικό σχήμα, παρακαλώ, μετρώντας 712 λεπτά στο πρωτάθλημα. Είναι πασιφανές πως ο Αρτυματάς άρχισε να γίνεται μέρος της βασικής ενδεκάδας, ανεβάζοντας σταδιακά των πήχη των προσδοκιών.