Καλαθοσφαιρα

Νίκη χωρίς αντίκρισμα

Νίκη χωρίς αντίκρισμα πέτυχε απόψε η Ομάδα μας σε βάρος του Κεραυνού με 55-50 (Λευκόθεο) για την 5η αγωνιστική της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας Ανδρών.

Η ομάδα μας δεν κάλυψε τη διαφορά των έξι πόντων που θα έδινε ελπίδες για κατάληψη της 2ης θέσης και θα αγωνιστεί στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος με μειονέκτημα έδρας. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ο Σιζόπουλος με 13 πόντους, ακολούθησε ο Χιθ με 12.

Το κακό 3ο δεκάλεπτο, στο οποίο η ομάδα μας σκόραρε οχτώ πόντους και δέχθηκε 21, στοίχησε στην προσπάθεια για κάλυψη της διαφοράς.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της. Ο ΑΠΟΕΛ στα μέσα της 1ης περιόδου έχανε με 12-7, αλλά βελτιώθηκε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 18-17.

Στη 2η περίοδο, η ομάδα μας επιβλήθηκε του αντιπάλου. Με έξι σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +7 (24-17) και τη διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (30-24).

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι καλαθοσφαιριστές μας παρουσιάστηκαν αρκετά άστοχοι και σε συνδυασμό των λαθών στην άμυνα, επέτρεψε στον Κεραυνό να προηγηθεί με 45-38.

Στην 4η περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ βελτιώθηκε αρκετά σε άμυνα και επίθεση. Πέτυχε 17 πόντους σε αντίθεση με τον αντίπαλο που σημείωσε μόλις πέντε. Εντούτοις, η μεγάλη προσπάθεια ανέτρεψε μόνο τα δεδομένα του αγώνα. Η ομάδα μας κέρδισε με 55-50, αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά των έξι πόντων και τερμάτισε στην 3η θέση στη Β’ φάση του πρωταθλήματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 30-24, 38-45, 55-50

Γιώργος Βόβορας: Χιθ 12, Λοϊζίδης, Σείσου, Σιζόπουλος 13, Παντούρης 7 , Ράμσεϊ 11, Εζιουκβού 5, Ντιμπουά 7 .