H μακρά πορεία, οι αποκλεισμοί και το σερί που σταμάτησε

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πετύχει την πρόκρισή του σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης για όγδοη φορά στην ιστορία του και έκτη συνεχόμενη (τέσσερις σε Τσάμπιονς Λιγκ και τρεις σε Γιουρόπα Λιγκ). Φέτος αποκλείστηκε από την Αστάνα στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ  και έσπασε ένα σερί πέντε ετών ανελλιπούς παρουσίας του στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

Τελευταία φορά που δεν προκρίθηκε σε ομίλους ο ΑΠΟΕΛ, ήταν τη σεζόν 2012-13, όταν αποκλείστηκε από τη Νέφτσι Μπακού στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Πιο κάτω θα διαβάσετε αναλυτικά για όλες τις παρουσίες του ΑΠΟΕΛ σε ομίλους και παρά τη φετινή του αποτυχία, δεν παύει να είναι η κυπριακή ομάδα με τις μεγαλύτερες επιτυχίες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο ΑΠΟΕΛ, μετράει τέσσερις συμμετοχές στους ομίλους τους Τσάμπιονς Λιγκ και μάλιστα την περίοδο 2011-12 κατάφερε να φτάσει μέχρι τα προημιτελικά(«8») της διοργάνωσης όπου αποκλείστηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης, επίδοση που αποτελεί την κορυφαία του κυπριακού ποδοσφαίρου. Επιπλέον, την περίοδο 2016-17 έφτασε μέχρι τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ (αποκλείστηκε από την Άντερλεχτ).

Η πρώτη μεγάλη ευρωπαϊκή επιτυχία της ομάδας με είσοδο σε ομίλους ήλθε στο Τσάμπιονς Λιγκ την περίοδο 2009-10. Ξεκινώντας από το β΄ προκριματικό γύρο απέκλεισε τρεις αντιπάλους, εξασφαλίζοντας συμμετοχή στους ομίλους της διοργάνωσης. Ήταν η δεύτερη φορά που κυπριακή ομάδα συμμετείχε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (είχε προηγηθεί η συμμετοχή της Ανόρθωσης την προηγούμενη περίοδο). Αντίπαλοι ήταν οι Ατλέτικο Μαδρίτης, Τσέλσι ΦΚ και ΦΚ Πόρτο. Τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου με 3 βαθμούς (3 ισοπαλίες).

Ο ΑΠΟΕΛ είχε φέρει ισοπαλία εντός έδρας 1-1 με την Ατλέτικο και 0-0 εκτός έδρας. Επίσης, στον τελευταίο αγώνα έφερε ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας με τη Τσέλσι. Τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου, ισοβαθμώντας με την τρίτη ομάδα Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία υπερτερούσε στην ισοβαθμία. Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέχισε στο Γιουρόπα Λιγκ 2009-10, το οποίο και κατέκτησε.

Η μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της ομάδας (και του κυπριακού ποδοσφαίρου σε συλλογικό επίπεδο) ήλθε στο Τσάμπιονς Λιγκ 2011-12. Ξεκινώντας από τον β΄ προκριματικό απέκλεισε τρεις αντιπάλους και εξασφάλισε συμμετοχή στους ομίλους της διοργάνωσης. Αντίπαλοι ήταν οι Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ και ΦΚ Πόρτο. Μετά από μια εκπληκτική πορεία, ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου. Κέρδισε εντός έδρας τις Ζενίτ και Πόρτο με 2-1, ενώ έφερε εκτός έδρας ισοπαλίες και με τις τρεις ομάδες. Στη φάση των «16», αντιμετώπισε την Ολιμπίκ Λιόν. Παρόλο που ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας, κέρδισε στην έδρα του με το ίδιο σκορ και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά. Επόμενος αντίπαλος η Ρεάλ Μαδρίτης από την οποία αποκλείστηκε με δύο ήττες.

Το 2012-13, ο ΑΠΟΕΛ αποκλείστηκε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ από την Νέφτσι Μπακού (1-1 ο αγώνας στο Αζερμπαϊτζάν και ήττα 1-3 στον επαναληπτικό του ΓΣΠ).

Την περίοδο 2013-14 αφότου αποκλείστηκε από τον γ’ προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ 2013-14 από τη Μάριμπορ, συνέχισε στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ 2013-14 όπου και πάλι δέχθηκε τον αποκλεισμό από την Ζούλτε Βάρεχεμ. Ωστόσο, μετά από κλήρωση ανάμεσα στις αποκλεισμένες ομάδες για αντικατάσταση της Φενερμπαχτσέ η οποία τιμωρήθηκε από το Αθλητικό Διαιτητικό Δικαστήριο, ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που κληρώθηκε για να συμμετάσχει στη θέση της τουρκικής ομάδας στους ομίλους της διοργάνωσης. Αντίπαλοι ήταν οι Άιντραχτ Φραγκφούρτης, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Μπορντό. Ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου και αποκλείστηκε.

Την περίοδο 2014-15 συμμετείχε στο Τσάμπιονς Λιγκ 2014-2015 και εξασφάλισε τη συμμετοχή του για τρίτη φορά στους ομίλους της διοργάνωσης. Αντίπαλοι ήταν οι Μπαρσελόνα, ΑΦΚ Άγιαξ και Παρί Σεν Ζερμέν. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αποσπάσει μόνο μία ισοπαλία στη Λευκωσία με αντίπαλο τον Άγιαξ, ενώ στα υπόλοιπα πέντε παιχνίδια δέχθηκε ισάριθμες ήττες, τερματίζοντας στην τελευταία θέση.

Την περίοδο 2015-16 έφτασε μέχρι τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ 2015-16 αλλά αποκλείστηκε από τη ΦΚ Αστάνα. Οι ομάδες που αποκλείονταν στη φάση αυτή είχαν το δικαίωμα συμμετοχής στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ 2015-16. Έτσι ο ΑΠΟΕΛ συμμετείχε για δεύτερη φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου του και αποκλείστηκε.

Την περίοδο 2016-17 αποκλείστηκε στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ 2016-17. Όπως και την προηγούμενη περίοδο, συνέχισε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ 2016-17. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου του. Στη φάση των «32» αντιμετώπισε την Αθλέτικ Μπιλπάο την οποία κατάφερε να αποκλείσει. Στη φάση των «16» αποκλείστηκε από την ΡΣΚ Άντερλεχτ.

Την περίοδο 2017-18 συμμετείχε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ 2017-18. Αντίπαλοι ήταν η Τότεναμ, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Ντόρτμουντ. Ο ΑΠΟΕΛ τερμάτισε στην τελευταία θέση και αποκλείστηκε.

Φέτος, ο ΑΠΟΕΛ άρχισε την προσπάθειά του από τη Λιθουανία στο πλαίσιο του α’ προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο αποκλείστηκε από τη Σούντουβα (ήττα 1-3 στο πρώτο ματς και ισοπαλία 1-1 στο ΓΣΠ). Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν από τον β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ όπου απέκλεισαν την Φλόρα Ταλίν Εσθονίας (5-0 στο ΓΣΠ και ήττα με 0-2 στην Εσθονία), ενώ στον γ’ προκριματικό, ο ΑΠΟΕΛ πέταξε εκτός της ισραηλινή Χάποελ Μπερ Σεβά (2-2 το πρώτο ματς στο Ισραήλ, νίκη με 3-1 στον επαναληπτικό του ΓΣΠ). Και τέλος, ο αποκλεισμός από την Αστάνα.