ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Γκολ τίτλου από τον Τζιμπούρ

Με «χρυσό» γκολ του Τζιμπούρ στο 90+4’ η Ομάδα μας νίκησε με 3-2 την Ομόνοια και εκμεταλλευόμενη την ήττα του Απόλλωνα με 2-0 από την ΑΕΚ αύξησε σε πέντε τους βαθμούς της διαφοράς αγκαλιάζοντας τον 3ον συνεχόμενο τίτλο πρωταθλήματος.

Το  A’  ημίχρονο

Δεν ήταν καλό το Α’ ημίχρονο. Ίσως λόγω της τεράστιας σημασίας του αγώνα, οι παίκτες μας ήταν πολύ νευρικοί και έκαναν εύκολα λάθη. Είχαν διάθεση και πάθος αλλά όχι καθαρό μυαλό. Οι χόχοι έπαιζαν πολύ δυνατά και ενίοτε βρώμικα. Στο 35’ φτάσαμε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Χαραλαμπίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Μοράις από καλή θέση με κεφαλιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ που τόσο θέλαμε ήρθε δύο λεπτά αργότερα. Στο 37’ σε σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας ο Φοφανά σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής Αντώνης Χριστοδούλου έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Ο Ντε Βινσέτι εκτέλεσε άψογα, νίκησε τον Παναγή και μας έδωσε προβάδισμα.

Στο 23’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Λομπιανίτζε ο οποίος έβρισε πρώτα τους οπαδούς μας στην Ανατολική και στην συνέχεια, όταν τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα, έβρισε και τον διαιτητή. Φεύγοντας για τα αποδυτήρια έκανε χειρονομίες προς τους οπαδούς μας στη Νότια και στην συνέχεια στην Δυτική. Ακόμα πιο προκλητικός ήταν στην συνέχεια ο Κώστας Καϊάφας ο οποίος κλώτσησε μπουκάλι πάνω στον Στέλιο Ζαμπά.

Το απίστευτο Β’ ημίχρονο

Η Ομάδα μας παρουσιάστηκε ακόμα χειρότερη στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου και οι χόχοι μέσα σε δυο λεπτά γύρισαν το παιχνίδι με τον Ασίς, στο 54’ και στο 56’. Ευτυχώς η αντίδραση μας ήταν γρήγορη. Στο 59′ ο Αλεξάνδρου με δυνατό σουτ μέσα απ’ την περιοχή έφερε και πάλι το ματς στα ίσα.

Ο ρυθμός φυσιολογικά δεν ήταν ανάλογος στην συνέχεια. Ο Θρύλος μας ήταν πιο επιθετικός και στο 70′ είχε καλή στιγμή με σέντρα-σουτ του Ρίσε που βρήκε έτοιμο τον Παναγή. Στο 74’ η κοντινή προβολή του Ντε Βινσέντι δεν είχε θετική κατάληξη. Στο 78′ ο Αργεντινός είχε μια κεφαλιά που ήταν άστοχη.

Στο 93′ και μετά από ένα διάστημα χωρίς ευκαιρίες, ο Ντε Βινσέντι σούταρε και ο Γκουλόν με χέρι απέκρουσε σαν τερματοφύλακας. Στο 94′ ο Τζιμπούρ μας λύτρωσε με κοντινή προβολή μετά από κεφαλιά του Ρίσε, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και μας έδωσε την τεράστια νίκη.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Αμορίν, Καρλάο (56′ Κακά), Ρίσε, Μοράις, Nτε Βινσέντι, Χαραλαμπίδης (85′ Εφραίμ), Αλεξάνδρου (62′ Αλωνεύτης), Γκόμες, Τζιμπούρ

Κίτρινες: Αλεξάνδρου, Ρίσε (4η)