Θρύλε, βάλε ένα γκολ!

Την ήττα με 1-0 από την Ζίλινα δέχτηκε η Ομάδα μας στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας στην Αυστρία. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τον Θρύλο μας σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια, έπειτα από αυτή με 2-0 κόντρα στη Ρούνταρ. Το τέρμα των Σλοβάκων σημειώθηκε στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης. Είναι οπωσδήποτε ανησυχητικό το ότι δεν έχουμε ακόμε πετύχει γκολ!

Με μια ενδεκάδα παικτών βασικού κορμού επέλεξε να παρατάξει την Ομάδα  ο Πάολο Τραμετράνι, μέσα στην οποία συμπεριλαμβάνονταν τέσσερα νέα πρόσωπα σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό παιχνίδι. Αναφερόμαστε στα νέα αποκτήματα Μπέλετς, Λαφράνς και Μάτιτς, όπως επίσης και στο Τάμαρι που ξεκουράστηκε στο προηγούμενο. Αντίθετα, στο πάγκο έμειναν οι Άλεφ και Χαλένιους.

Η αρχική ενδεκάδα μας:

Belec (GK), Γκέντσογλου, De Vincenti, Tamari, Matić, Βούρος, Lafrance, Ιωάννου, Jakoliš, Bezjak, Mihajlovic. Κατά την διάρκεια του αγώνα πέρασαν ως αλλαγή οι Μερκής, Αντωνίου, Ζοαζίνιο και Μακρής.

Τα επόμενα φιλικά παιχνίδια θα είναι κόντρα στην Ριέκα στις 9 Ιουλίου και στην Σαχτάρ στις 11 Ιουλίου.

Η περιγραφή του αγώνα:

94′ Τέλος της αναμέτρησης.

93′ Απευθείας εκτέλεση από τον Ζαχίντ πέρασε πάνω από την εστία, χωρίς να απειλήσει.

82΄ πολύ καλή φάση για τον Θρύλο, όμως η προσπάθεια του Τάμαρι εντός περιοχής πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

79′ Εκτός ο Μιχαήλοβιτς, μέσα ο Ζοαζίνιο.

78΄ Εύκολα μάζεψε τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Ζίλινα σε σουτ του Μακρή.

73′ Σε τρεις αλλαγές προχώρησε ο Τραμετσάνι. Τις θέσεις των Βούρο, Μπέζιακ και Γκέντζογλου πήραν οι Μερκής, Αντωνίου και Μακρής.

68΄ Γκολ για την Ζίλινα που με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1.

55΄ Καλή ευκαιρία  με τον Μπέζιακ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει δύσκολα.

46΄ Επανήρχισε το παιχνίδι. Χωρίς αλλαγές οι γαλαζοκίτρινοι.

45′ Τέλος ημιχρόνου. Δεν έχει πολλά να πεις για το πρώτο μέρος. Κάποιες καλές ενέργειες από Ντέβι και Τάμαρι αξίζει να κρατήσει κανείς.

30΄Φάουλ σε πολύ καλό σημείο. Εκτελεί ο Ντέβι, στο τοίχος.

28′ Έκαναν ένα σουτ τώρα οι Σλοβάκοι, άουτ.

22′ Διακοπή για νερό.

20′ Νευρικό το ματς. Δεν έχει ιδιαίτερες φάσεις.

6′ Το σύστημα μοιάζει με 3-4-3 Συγκεκριμένα:

Μπέλετς

Βούρος-Λαφράνς-Ιωάννου

Γιάκολις-Γκέντσογλου-Μάτιτς-Μιχαήλοβιτς

Τάμαρι-Μπέζιακ-Ντέβι

2′ Αρχηγός ο Ντε Βινσέντι.

7:03 Ξεκίνησε ο αγώνας.