Τα δυο ημίχρονα του Γιαμπερέ

Ο Γιαμπερέ ήρθε για να αντικαταστήσει τον Καρλάο στο κέντρο της άμυνας. Μια απώλεια τεράστια που άφηνε ένα τεράστιο κενό πίσω της. Η απάντηση του προπονητή μας ήταν ο Γιαμπερέ. Στο παιχνίδι με την Μπιλμπάο είδαμε δύο Γιαμπερέ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ψηλός ήταν εξαιρετικός. Σωστές τοποθετήσεις, πρώτος στην μπάλα, ωραία κλεψίματα και γενικότερα ήταν ένας από τους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν. Αυτό συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Κάπου στο 55′ περίπου ο Γιαμπερέ έκανε ένα σοβαρό λάθος, μια λάθος πάσα που παραλίγο να οδηγήσει σε τέρμα της Μπιλμπάο. Εκείνη την φορά γλιτώσαμε, όμως ο Γιαμπερέ είχε επηρεαστεί. Στο 61′ το νέο λάθος του ψηλού έφερε το 2-1 για τους Βάσκους. Έδειχνε πως έχασε την συγκέντρωση του και έκανε αρκετά λάθη.

Με την χτεσινή του παρουσία και παρά το γεγονός πως είχε δυο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα, ο Γιαμπερέ απέδειξε πως μπορεί να αντικαταστήσει τον Καρλάο. Αν συνεχίσει με ρυθμούς πρώτου ημιχρόνου τότε θα έχουμε βρει άμεσα τον αντικαταστάτη του Καρλάο κάτι που όλοι θέλουν αλλά και που χρειάζεται η ομάδα.