Καλαθοσφαιρα

Στο Β’ μέρος ήταν ΑΠΟΕΛ!

Η Καλαθοσφαιρική μας ομάδα παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 71-53 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, σε παιχνίδι που έγινε για την Γ’ Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Θέλουμε άλλη μια νίκη για να προκριθούμε στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Ο δεύτερος αγώνας θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη 31 Μαρτίου στις 16:00 στο “Κίτιον” στην Λάρνακα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Καλίστους Εζιουκβού με 16 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).
Το παιχνίδι

Δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η Ένωση που πήρε προβάδισμα με 4-0, έπειτα από τέσσερις πόντους του Μακλέιν στο πρώτο λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε ενάμιση λεπτό αργότερα, όταν το σκορ έφθασε στο 6-6. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 10-10 (στο έκτο λεπτό) ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ με 15-14. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους μέχρι το τέλος το δεκαλέπτου (Ντιμπουά για ΑΠΟΕΛ και Μακλέιν για ΕΝΠ) με το σκορ να οδηγείται στο 17-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με δίποντο του Εζιουκβού, παίρνοντας προβάδισμα με 18-17. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι με έξι πόντους από τον Χοτ, πήραν αυτοί κεφάλι στο σκορ με 23-18, στο 13:00 του αγώνα. Μέχρι τα μισά της περιόδου η Ένωση κατάφερε να φέρει την διαφορά στο σκορ στους έξι πόντους (26-20), ενώ οι “γαλαζοκίτρινοι” σημείωσαν άλλους πέντε πόντους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά στον πόντο (26-25).

Πολύ δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ όπου μετά από ενάμιση λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν εννέα πόντους (τρεις ο Εζιουκβού, από ένα τρίποντο οι Ντιμπουά και Σιζόπουλος) και πήραν προβάδισμα με 34-26. Η Ένωση όμως δεν τα έβαλε κάτω, και με οκτώ πόντους (δύο ο Χάσκισον, πέντε ο Άντερσον) έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (34-34) στο 23:25. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην συνέχεια, με το σκορ να φθάνει στο 38-37 υπέρ της Ένωσης στο 25:05. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους επτά πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 44-38. Η Ένωση κατάφερε να μειώσει σε 46-43, μισό λεπτό πριν το τέλος, με τον Χιθ να πετυχαίνει δύο ακόμα πόντους και να φέρνει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ στους πέντε (48-43).

Οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά στους έντεκα πόντους στο 32:35 του αγώνα, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και σημείωσε πέντε πόντους με τον Χοτ, μειώνοντας σε 54-48. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν ανώτεροι στην συνέχεια και σημειώνοντας δεκατρείς πόντους πήραν προβάδισμα με 67-48. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 71-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 25-26, 48-43, 71-53