Καλαθοσφαιρα

Πήρε άνετα το ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε άνετα την Ομόνοια με 75-63 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας Ανδρών. Η ομάδα μας πέτυχε δεύτερη κολλητή νίκη και ανέβηκε στην 3η θέση με παιχνίδι περισσότερο. Πρώτος σκόρερ ο Ντεμπουά με 19 πόντους, ένα  τρίποντο, 10 ριμπάουντ και δυο  ασσίστ. Καλύτερος παίχτης του αγώνα ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ που βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα μας να φτάσει στη νέα επιτυχία.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν αντιμετώπισε το οποιοδήποτε πρόβλημα για να κάμψει την αντίσταση της Ομόνοιας. Έλεγξε το ρυθμό από τα πρώτα στάδια του αγώνα και απέκτησε από νωρίς  προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε σταδιακά και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση.

Η ομάδα μας χρειάστηκε πέντε λεπτά αγώνα για να μεγαλώσει τη διαφορά. Ο αντίπαλος αντιστάθηκε μέχρι το 7-7 και από εκείνο το σημείο οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Βόβορα δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με 15 – 11 και άρχισαν τη 2η περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στους οχτώ πόντους, αλλά μειώθηκε προς στιγμήν στην ελάχιστη τιμή της. Η ομάδα μας, με τη στήριξη του κόσμου επανέφερε και πάλι τη διαφορά στο +8 και πήγε στα αποδυτήρια με το 33-25.

Στην επανάληψη, οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και δημιούργησαν από πολύ νωρίς προβάδισμα διψήφιου αριθμού. Η διαφορά σταθεροποιήθηκε στους 14 πόντους και τελικά ο ΑΠΟΕΛ την έκλεισε στο +15.

Στο τελευταίο 10λεπτο τα πάντα είχαν κριθεί, απλά απέμενε το τελικό αποτέλεσμα. Ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε  το γεγονός και έκανε συντήρηση δυνάμεων, γεγονός που επέτρεψε στον αντίπαλο να μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους οχτώ πόντους. Ωστόσο στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε και έβαλε πρόωρο τέλος στον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 33-25, 57-43, 75-63

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Βόβορας): Στάνλεϊ 5, Μπίγκς 10, Σιζόπουλος 14,  Κούνας 7, Παντούρης 7,  Ράμσεϊ, Τέρνερ 13, Ντεμπουά 19.