Να βελτιωθούμε ενόψει Σλόβαν

Η Ομάδα μας κατάφερε ευτυχώς να πάρει τη πρόκριση στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Μια πρόκριση η οποία δε μας αφήνει με χαμόγελα και αυτό γιατί η Ομάδα μας από το δεύτερο ημίχρονο και μετά έδειξε να «ασθενεί».

Στο πρώτο ημίχρονο καταφέραμε να ανατρέψουμε τα εις βάρος μας δεδομένα μέσα σε 15 λεπτά με τους Ατζίλι και Νούχιου να σκοράρουν στο 14’ και το 26’ αντίστοιχα ανατρέποντας το 0-1 που διαμορφώθηκε από τον Ίβανσιτς στο 11’. Η ομάδα ήλεγχε το παιχνίδι και εκεί έγινε το μεγαλύτερο λάθος που δεν σκοράραμε κι άλλα γκολ τελειώνοντας τη πρόκριση. Έβγαιναν όλοι οι αυτοματισμοί, μπαίναμε στην αντίπαλη περιοχή όποτε θέλαμε, οι Βόσνιοι δε μπορούσαν να ανταλλάξουν πάνω από τρεις πάσες και όλα έδειχναν ότι η πρόκριση θα ερχόταν εύκολα όπως και στο Καζακστάν απέναντι στη Καϊσάρ.

Παρ’ όλα αυτά, στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε άρδην η εικόνα της Ομάδας μας. Για κάποιο περίεργο λόγο δώσαμε χώρο στην Ζρίνσκι να επιτεθεί και να μας πιέσει. Τα λάθη γίνονταν όλα και περισσότερα και σε μια φάση αδράνειας δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης στο 69’. Επιθετικά ήμασταν ακίνδυνοι σε σημείο που αναγκαστήκαμε να επιχειρήσουμε να επιτεθούμε με μακρινές μπαλιές, που είχαν κυρίως στόχο τον Νούχιου, κάτι που όπως είπε και ο Μαρίνος Ουζουνίδης, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι, «δεν δουλέψαμε ποτέ στη προπόνηση».

Προβληματισμό προκάλεσαν και οι επιλογές του Εβρίτη τεχνικού όσο αφορά τις αλλαγές που έκανε. Λουντέμο και Γένσεν είχαν καιρό να αγωνιστούν και μπήκαν σε ένα παιχνίδι που η μπάλα ήταν πολύ «βαριά». Κανένας από τους δύο δε βοήθησε την ομάδα. Η επιλογή να αντικατασταθούν οι Ζαχίντ και Ανουάρ, δύο εκ των πιο πολύτιμων ποδοσφαιριστών της Ομάδας μας μέχρι τώρα, προκαλεί πολλά ερωτηματικά. Μιλάμε για δύο ποδοσφαιριστές που με μια πάσα μπορούν τρυπήσουν την αντίπαλη άμυνα και να δημιουργήσουν καλές προϋποθέσεις για γκολ. Η είσοδος των Λουντέμο και Γένσεν έκαναν την ομάδα ακόμα πιο αργή και ακίνδυνη. Κακή εμφάνιση έκανε και ο Τάμαρι ο οποίος πέρασε επίσης ως αλλαγή στη θέση του Εντογκαλά. Ο Ιορδανός δε κατάφερε να κάνει ούτε μια επέλαση με τους αμυντικούς της Ζρίνσκι να του παίρνουν συνεχώς τη μπάλα.

Ευτυχώς στη διαδικασία των πέναλτι, οι ποδοσφαιριστές μας έμειναν ψύχραιμοι και σκόραραν όλοι εκτός από τον Ατζίλι, ολοκληρώνοντας αυτό που άρχισε ο «ήρωας» Σίλβα με τις δύο αποκρούσεις που έκανε.

Η ομάδα πρέπει να σταθεροποιήσει τις καλές εμφανίσεις. Αυτό που είδαμε χθες μετά το πρώτο 45λεπτο δεν ήταν ομάδα αλλά έκτρωμα. Στο επόμενο και τελευταίο παιχνίδι πριν τους ομίλους θα αντιμετωπίσουμε την Σλόβαν Λίμπερετς, μια σαφώς καλύτερη ομάδα από την Ζρίνσκι. Η χθεσινή εμφάνιση απαγορεύεται να επαναληφθεί στη Τσεχία. Ελπίζουμε μετά τα χθεσινά να πήραν το μάθημα τους όλοι στην ομάδα.