ΠοδοσφαιροΤα ΜΜΕ για 'μας

Να επεκτείνει το σερί σκοραρίσματος

Αρκετός λόγος γίνεται για το δεκάρι που έπιασε ο ΑΠΟΕΛ στις επιτυχίες.

Άλλος τόσος λόγος γίνεται και για ένα άλλο σερί που τρέχει.

Αυτό του σκοραρίσματος καθώς, μετά την επιτυχία διά ποδός Καρλάο επί της Νέας Σαλαμίνας (1-0), συμπλήρωσε αισίως 14 «κολλητά» παιχνίδια που παραβιάζει την αντίπαλη εστία στο πρωτάθλημα.

Μετά την ήττα με 0-1 από τον Απόλλωνα στη 13η στροφή του πρωταθλήματος, σε όσα ματς έδωσε, ανίχνευσε το μονοπάτι που οδηγούσε στο πλεκτό. Εξυπακούεται πως θέλει να επεκτείνει το σερί, ισοφαρίζοντας παραλλήλως την περσινή του επίδοση στην εν λόγω κατηγορία.

Η καλύτερή του κατά τα προηγούμενα δέκα χρόνια, όπως φαίνεται στον πίνακα που παραθέτουμε, είναι 23 διαδοχικά παιχνίδια, κάτι που πέτυχε στις σεζόν 2008-09 και 2006-07. Δηλαδή, εάν συνεχίσει να πυροβολεί την αντίπαλη εστία σε κάθε 90λεπτο έως το φινάλε, τότε προλαβαίνει να την ισοφαρίσει.

Ασφαλώς και δεν είναι το ευκολότερο προσμετρώντας τον βαθμό δυσκολίας των εννέα αναμετρήσεων στην τελική ευθεία των υποχρεώσεών του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ακατόρθωτο. Εξάλλου, μιλάμε για ένα σύνολο που σε 27 αγωνιστικές πέτυχε 73 τέρματα, δηλαδή μέσος όρος ανά ματς 3,17.

Αξίζει να σημειώσουμε πως την αγωνιστική περίοδο 2008-09, θα μπορούσε να καταγράψει 24 ματς συνεχούς σκοραρίσματος, αλλά το ντέρμπι με την Ομόνοια στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος διακόπηκε και ως εκ τούτου μηδενίστηκαν οι δύο ομάδες.

Ο πήχης των 66 σερί αγώνων!

Το ρεκόρ συνεχόμενων αγώνων σκοραρίσματος του ΑΠΟΕΛ είναι 66, το οποίο χρονολογείται από το 1944-45 έως το 1949-50. Είναι το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ όλων των εποχών στην Κύπρο. Το πρώτο, ανήκει στην Ανόρθωση με 76 ματς (1997-98 έως το 2000-01).