Καλαθοσφαιρα

Επέστρεψε εύκολα στις νίκες

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΕΝΠ με 70-60 στο Λευκόθεο για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας Ανδρών. Η ομάδα μας ήταν ανώτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επέστρεψε εύκολα στις επιτυχίες. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Βασίλης Κούννας με 19 πόντους, ακολούθησε ο Ντεμπουά με 12.

Αν εξαιρεθούν τα πρώτα -αναγνωριστικά- και τα τελευταία 2-3 λεπτά του παιχνιδιού, ο ΑΠΟΕΛ έλεγξαν το ρυθμό.

Η ΕΝΠ άρχισε πολύ δυνατά και προηγήθηκε μέχρι και έξι πόντους, αλλά με την πάροδο του χρόνου οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Βόβορα βελτιώθηκαν, περιόρισαν τον αντίπαλο και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε φουριόζος και με 13 σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά +14. Ο αντίπαλος προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, ωστόσο η ομάδα μας δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο και πήγε στα αποδυτήρια με το 37-26.

Στην επανάληψη, οι γαλαζοκίτρινοι υπερασπίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμα που απέκτησαν και με σταδιακή άνοδο στην απόδοση τους προηγήθηκαν μέχρι και 16 πόντους (η μέγιστη διαφορά). Τελικά η ψαλίδα έκλεισε ελαφρώς και έτσι η ομάδα μας πήγε στην τελευταία περίοδο με διαφορά 14 πόντων.

Η διαφαινόμενη νίκη δεν προκάλεσε κανένα εφησυχασμό στους καλαθοσφαιριστές του κ. Βόβορα, οι οποίοι είχαν απαντήσεις σχεδόν σε κάθε καλάθι του αντιπάλου. Η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα -με τις δυο προηγούμενες περιόδους- και τελικά έκλεισε στους 10 πόντους υπέρ της ομάδας μας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 37-26, 56-42, 70-60

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Βόβορας): Στάνλεϊ 6, Μπίγκς 8, Λοϊζίδης 1, Σιζόπουλος, Κούννας 19, Γεωργιάδης, Παντούρης 8, Ράμσεϊ 6, Τέρνερ, Ντεμπουά 12.