Έπαιξε και τερματοφύλακας ο Νέισμιθ

Σε χθεσινό ρεπορτάζ μας για τον Καλ Νέισμιθ βάλαμε τίτλο, «Μόνο τερματοφύλακας δεν έπαιξε»! Το ρεπορτάζ μας έδειχνε ότι πρόκειται για παίκτη πολυεργαλείο. Ψάχνοντας το θέμα λίγο καλύτερα, μάθαμε ότι ο Νέισμιθ έχει αγωνιστεί κυριολεκτικά σε όλες τις θέσεις του γηπέδου, ακόμα και τερματοφύλακας! Δείτε την φωτογραφία και το βίντεο πιο κάτω.

Μόλις στα τελευταία 50 παιχνίδια της καριέρας του έπαιξε 14 φορές κεντρικός αμυντικός, 14 αριστερός μπακ και τις υπόλοιπες 22 στο κέντρο και μπροστά. Για να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο σημαίνει πως έχει φοβερά αθλητικά προσόντα αλλά και αντίληψη.

Δεν βάζεις εύκολα ένα παίκτη από δεξί εξτρέμ, αριστερό μπακ και πόσο μάλλον ένα παίκτη σε όλες κυριολεκτικά τις θέσεις του γηπέδου.

Ναι, ακόμη και τερματοφύλακας έπαιξε ο Καλ Νέισμιθ. Την περίοδο 2018-19 και ενώ ο Σκωτσέζος φορούσε την φανέλα της Πόρτσμουθ, η ομάδα φιλοξενούσε την Ντόνκαστερ στην 31η αγωνιστική.

Ο Νέισμιθ δεν ξεκίνησε βασικός, όμως πέρασε στον αγώνα στο 72’. Μόλις 9 λεπτά πέρασαν και η Πόρτσμουθ ισοφάρισε σε 2-2. Και ξαφνικά στο 85’ και αφού η Πόρτσμουθ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές της ήρθε ο τραυματισμός του τερματοφύλακα της.

Η επιλογή του τεχνικού της Πόρτσμουθ (Κένι Τζάκετ) ήταν πολύ απλή. Ο Καλ Νέισμιθ έπρεπε να πάει στο τέρμα. Αφού στην καριέρα του έπαιξε παντού, ας μπει και τερματοφύλακας γιατί όχι;

Υπάρχει μάλιστα και ένα βίντεο στο οποίο δείχνει και μια επέμβαση του με τα πόδια(!). Ως εκ τούτου ναι ο Νέισμιθ είναι απ’ τους λίγους ποδοσφαιριστές που έχουν να λένε πως έπαιξαν κυριολεκτικά σε όλες τις θέσεις του γήπεδου.