Ποδοσφαιρο

Πολύ θετική η παράδοση

Νωπό είναι στις θύμησες όλων στον ΑΠΟΕΛ, το… επεισοδιακό παιχνίδι με την ΑΕΛ που είχε διεξαχθεί στο Τσίρειο για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, η ομάδα της Λευκωσίας είχε «κολλήσει» στο 0-0, χάνοντας έτσι δύο σημαντικούς βαθμούς. Οπότε, ο ΑΠΟΕΛ θέλει μεθαύριο μέσα στο ΓΣΠ αυτήν τη φορά, ν’ «απαντήσει» με νίκη σε μια κομβική στροφή του μαραθωνίου.

Για να ακριβολογούμε θα επιδιώξει να συνεχίσει τη θετική παράδοση που τον φέρει κατά την τελευταία δεκαετία στα πλείστα ματς του πρωταθλήματος να παίρνει το ζητούμενο στο στάδιο της πρωτεύουσας απέναντι στους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού. Θα το πράξει άλλη μια φορά; Ίδωμεν… Συγκεκριμένα, σε 14 αναμετρήσεις ο ΑΠΟΕΛ έχει καρπωθεί τους τρεις βαθμούς στις 11 εξ αυτών. Πήρε για τα καλά τον αέρα, δηλαδή, της επικείμενου αντιπάλου μέσα στο «σπίτι» του.

Δύο παιχνίδια βρήκαν τους μονομάχους να μοιράζονται από έναν βαθμό και μόλις μία φορά οι «λέοντες» της Λεμεσού κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Και αυτή, μόνο πρόσφατη δεν είναι.  Συγκεκριμένα είχε διεξαχθεί την αγωνιστική περίοδο 2011-12 και δη στην 6η στροφή του πρωταθλήματος. Στις 15 Οκτωβρίου 2011, η ΑΕΛ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0, με το χρυσό τότε τέρμα να πετυχαίνει ο Ζόρζε Μοντέιρο στο 56ο λεπτό.

Η πιο ευρεία νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΛ στο διάστημα που εξετάζουμε ήταν πρόπερσι, όταν στην 7η αγωνιστική «κέρασε» έξι τέρματα την αντίπαλο, προκαλώντας εξελίξεις στο σωματείο της Λεμεσού (6-0). Έχει πανηγυρίσει 31 τέρματα, σκοράροντας στα 12 από τα 14 παιχνίδια που υποδέχθηκε την ΑΕΛ. Δηλαδή, έχει μέσο όρο 2,2 γκολ ανά ματς. Αντιθέτως, μάζεψε την μπάλα από το δικό του πλεκτό μόλις 5 φορές. Σε τέσσερα παιχνίδια παραβιάστηκε η εστία του.