Με γκολ των εξτρέμ 3-1 τον Οθέλλο

Στο ένα από τα δύο φιλικά που θα δώσει σήμερα (15/07) η Ομάδα μας, κέρδισε τον Οθέλλο με 3-1 στον «Αρχάγγελο».

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπραμπίγια (8’), ωστόσο οι παίκτες μας ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με τους Μαρκίνιος (45’), Εφραίμ (56΄) και Γαβριήλ (74΄).

Ουσιαστικά η νίκη ήρθε από τέρματα των ακραίων επιθετικών μας, κάτι που δεν μπορεί να παραβληθεί, αφού είναι σημαντικό για μια ομάδα να μπορεί να βρίσκει τέρματα απ’ τους εξτρεμ της.

Πως μοίρασε το χρόνο ο Πορτογάλος προπονητής: Χριστοδούλου (78′ Κίττος), Καραμανώλη, Εφραίμ (61′ Μορέιρα), Φαουάζ, Βιγιαφάνες (40′ Μαρκίνιος, 64′ Καττιρτζής), Θεοδώρου, Τομανέ, Γαβριήλ (78′ Ντογκαλά), Ζέφτε (45′ Τζιάμα), Πολυκάρπου και Βρόντη.

Απόψε στις 19:00 θα διεξαχθεί το παιχνίδι με τη Δόξα στην Περιστερώνα, όπου αναμένονται αρκετές αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην ομάδα της Αθηαίνου.

Η ενημέρωση για το φιλικό:

«Νίκη με 3-1, για τον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο φιλικό της ημέρας απέναντι στον Οθέλλο Αθηαίνου.

Ο Ρικάρντο Σα Πίντο επέλεξε τους Χριστοδούλου, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Καραμανώλη, Βιτάλ, Φαουάζ, Βρόντη, Βιγιαφάνιες, Εφραίμ, Γαβριήλ και Τομανέ για την αρχική ενδεκάδα. Στο 40’ αντικατέστησε τον Βιγιαφάνιες, περνώντας στην θέση του, τον Μαρκίνιος. Και τα δυο γκολ του πρώτου ημιχρόνου επιτεύχθηκαν από το σημείο του πέναλτι. Το σκορ άνοιξε η φιλοξενούμενη ομάδα στο 8’, ενώ το γκολ της ομάδας μας πέτυχε ο Μαρκίνιος με εύστοχη εκτέλεση στο 45’.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ντζαλμά αντικατέστησε τον Βιτάλ. Στο 56’ Εφραίμ και Τομανέ συνδυάστηκαν με τον αρχηγό της ομάδας μας να σημειώνει το 2-1.

Στο 61’ ο Μορέιρα πέρασε στην θέση του Εφραίμ και στο 64’ ο Καττιρτζής, αντικατέστησε τον Μαρκίνιος.

Το 3-1 ήρθε στο 74’ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή, διπλή απόκρουση του τερματοφύλακα στο πλασέ του Τομανέ και τον Γαβριήλ να σκοράρει στην συνέχεια.

Στο 78’ ο Εντονγκαλά πήρε την θέση του Σταύρου Γαβριήλ και ο Κίττος, την θέση του Χριστοδούλου.