Photo GalleryΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Κρατάμε μόνο τη νίκη… (photos)

Σε αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική η Ομάδα μας νίκησε στο Μακάριο στάδιο 1-0 την Δόξα Κατωκοπιάς, χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο.

Το Α’ ημίχρονο

Ήταν κακό το Α’ ημίχρονο, χωρίς καλές ευκαιρίες. Ευτυχώς για την Ομάδα μας που μπόρεσε να προηγηθεί στο 12′ όταν ο Καβενάγκι κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Δημητρίου, με τον Αργεντινό να ευστοχεί και να μας δίνει το προβάδισμα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός και γίνονταν πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές. Μοναδική τελική προσπάθεια ήταν ένα αδύνατο σουτ του Εφραίμ στο 24′.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή ενώ οι παίκτες μας ήταν πιο επιθετικοί αλλά ανούσιοι και δεν απείλησαν καθόλου την εστία του Νέγκρι!

Το Β’ ημίχρονο

Ξεκινήσαμε καλύτερα στην επανάληψη και στο 50′ είχαμε την πρώτη καλή φάση, μετά από προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του Εφραίμ, που έδιωξε ο Νέγκρι.

Στο 53′ ο Στίλιτς έκανε δυνατό σουτ και ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Ακολούθησε άλλη μια καλή ευκαιρία στο 63′ με δυνατό σουτ του Αρτυματά που βρήκε έτοιμο τον Νέγκρι.

Στην συνέχεια επιστρέψαμε στην μετριότητα και στο 81′ κινδυνέψαμε να ισοφαριστούμε όταν ο Κωνσταντίνου έπιασε το σουτ από κοντά και ο Βάτερμαν πρόλαβε να βάλει το πόδι, έχοντας και την τύχη με το μέρος του αφού η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Δόξα: Νέγκρι, Δημητρίου (46′ Εντμάρ), Λόπες (79′ Παουλίνιο), Φερνάντες, Καλό (46′ Κωνσταντίνου), Κένετι, Γκαράι, Σολωμού, Λεονάρντο, Φοφανά, Λεάντρο

AΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σέρτζιο, Αστίθ (70′ Χαραλαμπίδης), Ιωάννου, Αρτυματάς, Μοράις, Μακρίδης, Στίλιτς, Εφραίμ, Βάντερ, Καβενάγκι (60′ Σωτηρίου – 75′ Πιατκόφσκι)

Κίτρινες: Δημητρίου / Βάντερ

Ήταν αναγκαστικές οι αλλαγές Αστίθ-Χαραλαμπίδη και Σωτηρίου-Πιατκόφσκι.

Ήταν η πρώτη εμφάνιση του Φερνάντο Καβενάγκι στην εντεκάδα της Ομάδας μας. Έφτασε τα τέσσερα γκολ.