Καλαθοσφαιρα

Ήττα από Απόλλωνα

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τον Απόλλωνα με 68-76 στο κεκλεισμένων των θυρών Λευκόθεο για την 3η αγωνιστική του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος Ανδρών. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά μετρά δυο ήττες σε τρεις αγώνες.

Οι γαλαζοκίτρινοι άρχισαν μουδιασμένα τον αγώνα, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που παρουσιάστηκε πάρα πολύ εύστοχος. Η ομάδα μας σκόραρε μόλις 14 πόντους και μοιραία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το -12. Η συγκεκριμένη διαφορά ήταν αυτή που έκρινε ουσιαστικά την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Ο ΑΠΟΕΛ στη 2η περίοδο προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει όπως θα ήθελε το σκορ. Ο αντίπαλος απαντούσε σχεδόν σε κάθε καλάθι της ομάδας μας και το 34-43 ήρθε κάπως φυσιολογικά.

Στην επανάληψη, οι καλαθοσφαιριστές του Παναγιώτη Γιανναρά μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Είχαν διάθεση και ευστοχία και στο 28:56 πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν το διατήρησαν. Ο Απόλλωνας απάντησε με τρίποντο και η 3η περίοδος έκλεισε στο -2.

Δυστυχώς, το τελευταίο 10λεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τον ΑΠΟΕΛ. Παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε σε 59-59, στη συνέχεια η ομάδα μας εμφανίστηκε άστοχη , νευρική και επέτρεψε στον αντίπαλο να ξεφύγει για ακόμα μια φορά στο σκορ και να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 34-43, 57-59, 68-76

ΑΠΟΕΛ (Παναγιώτης Γιανναράς): Στάνλεϊ 13, Μπίγκς 19 (2), Λοϊζίδης, Σιζόπουλος 5 (1), Κουννάς 3 (1), Παντούρης 4, Ράμσεϊ, Τέρνερ 16, Νταμπόις 4.