Επίδειξη δύναμης και σούπερ «εκκίνηση»

Εύκολα, απλά και ωραία η Ομάδα μας νίκησε με 5-1 τον Ερμή στο «Αμμόχωστος» στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος και πάει στον αγώνα της Τετάρτης με την Αστάνα με άριστη ψυχολογία για να πάρει την πρόκριση στους Ομίλους του Champions League για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Άντε ρε Θρύλε μου, δείξε ξανά το μεγαλείο σου!

Τεσσάρα στο Α’ ημίχρονο!

Εντυπωσιακή η Ομάδα μας στο Α΄ ημίχρονο, μπήκε αποφασιστικά και επέβαλε τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό. Με τον αρχηγό Χαραλαμπίδη σε μεγάλα κέφια, πετύχαμε σαν σε προπόνηση τέσσερα τέρματα.

Το σκορ άνοιξε στο 9’ ο Ντε Βινσέτι με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Χαραλαμπίδη. Το δεύτερο τέρμα πέτυχε ο Λεάλ με κοντινό πλασέ με το Ντε Βινσέτι να δίνει την ασίστ. Σειρά του Στίλιτς στο 26’ να δίνει ασίστ στον Στίλιτς ο οποίος από κοντά έστειλε εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 32’ ο Λεάλ πέτυχε από κοντά με πλασέ και δεύτερο γκολ μετά από ασίστ του Καρλάο.

Οι καλύτερες φάσεις για την Ομάδα μας:

6′ Μακρινό φάουλ του Στίλιτς, αδύναμη κεφαλιά του Μοράις στα χέρια του Στυλιανού.

0-1 9′ Μπαλιά του Χαραλαμπίδη και ο Ντε Βινσέντι με κεφαλιά στέλλει τη μπάλα στα δίκτυα.

13′ Εξαιρετική ευκαιρία από κεφαλιά του Λεάλ η μπάλα πάει έξω και πάλι από μπαλιά του Χαραλαμπίδη.

0-2 18′ Μπαλιά και πάλι από τα δεξιά, από τον Ντε Βινσέντι αυτή τη φορά, το γκολ από τον Λεάλ με κοντινό πλασέ!

23′ Δύο προσπάθειες για σουτ από τον Σέρτζιο, η πρώτη από εκτέλεση φάουλ, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

0-3 26′ Ασίστ του Λεάλ και γκολ από κοντά από τον Στίλιτς.

0-4 32′ Ασίστ του Καρλάο, και δεύτερο γκολ του Λεάλ από κοντινό πλασέ.
42′ Ατομική προσπάθεια από τον Λεάλ και σουτ από πλάγια θέση, άστοχο.

44’ Καλός συνδυασμός έφερε τον Στίλιτς σε πλεονεκτική θέση, δεν μπόρεσε όμως ο Βόσνιος να ολοκληρώσει την προσπάθεια του.

Β’ Ημίχρονο

Ήταν δύσκολο για τους παίκτες μας να βγάλουν εντελώς από το μυαλό τους τον αγώνα με την Αστάνα και μετά την τεσσάρα του Α’ μέρους, αναπόφευκτα η προσοχή όλων μας επικεντρώθηκε και πάλι στον αγώνα της Τετάρτης.

Ενδεικτικές οι αλλαγές του Ντομίνγκος Πασιένσια, οι πρώτες δύο με την έναρξη του ημιχρόνου και η τελευταία στο 65ο λεπτό και εμφανής η μείωση της ταχύτητας και του ρυθμού από πλευράς των παικτών μας.

Ο Ερμής προσπάθησε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου για κάτι καλύτερο, μείωσε με γκολ του Βασιλόγιαννη, η Ομάδα μας ωστόσο έβρισκε και πάλι με ευκολία το δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή, σκοράροντας ένα πέμπτο γκολ με τον Χαραλαμπίδη, (63′) αν και με βάση τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και τις σωτήριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα του Ερμή, το σκορ της νίκης του μας θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο!

Οι φάσεις:

47′ Πάσα του Χαραλαμπίδη, μόνος ο Λεάλ πλάγια στην περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στυλιανού.

60′ Νέα ευκαρία με τον Λεάλ ο οποίος πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, μάζεψε όμως ο Στυλιανού που βρισκόταν στο όριο της περιοχής του.

1-5 63′ Πάσα του Αντωνιάδη, πρώτο πλασέ από τον Στίλιτς, στη πορεία της μπάλας ο Χαραλαμπίδης σκόραρε από κοντά.

72′ Διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, πρώτα από πλασέ του Σωτηρίου και στη συνέχεια από μακρινό σουτ του Λεάλ με την μπάλα να απομακύνεται λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος από αμυντικό.

86′ Μεγάλη ευκαιρία με πρωτοβουλία και εκτέλεση από το Σέρτζιο απέκρουσε ο τερματοφύλακας και το… δοκάρι.

ΑΠΟΕΛ (Ντ. Πασιένσια): Βάτερμαν, Σέρτζιο, Αντωνιάδης (65’ Ιωάννου), Αστίθ (46’ Αμορίν), Καρλάο, Μοράις, Βινίσιους, Στίλιτς, Χαραλαμπίδης, Ντε Βινσέντι (46’ Σωτηρίου), Λεάλ