Ξανά στην κορυφή παρά την κακοδαιμονία (photos)

Η Ομάδα μας δεν μπόρεσε να συνεχίσει για 10η αγωνιστική το νικηφόρο σερί της, ωστόσο με την ισοπαλία (1-1) με τον Άρη στο νέο γήπεδο Λεμεσού, έφτασε στους 37 βαθμούς και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο βαθμός της ισοπαλίας δεν είναι κακό αποτέλεσμα αν ληφθούν υπόψη τα πολύ σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα αλλά και το ότι πριν ολοκληρωθεί το Α’ ημίχρονο, χάσαμε δύο πολύτιμους και βασικούς παίκτες, τους Κονσταντίνοφ και Ντβάλι.

Το σημαντικό για την Ομάδα μας είναι ότι παρά τα πολλά σοβαρά προβλήματα, όχι μόνο δεν ηττήθηκε αλλά πάλεψε, με αντεπιθέσεις, για να φύγει με τη νίκη από την Λεμεσό.  Και θα είχε την ευκαιρία να το πετύχει εάν ο διαιτητής καταλόγιζε πέναλτι στη ανατροπή του Σατσιά μέσα στην περιοχή στις καθυστερήσεις.

Το ματς

Στο Α’ ημίχρονο η Ομάδα μας έχοντας και τρεις φάσεις με δύο κεφαλιές του Κβιλιτάια (11’, 15’) και σουτ του Ντάλσιο (26’). Στην συνέχεια η Ομάδα μας επηρεάστηκε και από την αναγκαστική αλλαγή του Κοσταντίνοφ.

Ο Άρης προηγήθηκε με τυχερό σουτ του Στρούσκι στο 42’, ωστόσο η απάντηση μας ήρθε γρήγορα. Ο Μαρκίνιος ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι στο 45’+5.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομάδα μας είχε τις ευκαιρίες της με αντεπιθέσεις.

Στην τελευταία φάση μάλιστα του ματς, παραλίγο να σκοράρουν με τον Κβιλιτάια, ενώ στην εξέλιξη ήταν το  πέναλτι στον Σατσιά από τον Καζού που δεν μας το έδωσαν.

Δύο πέναλτι και κόκκινη σε ένα λεπτό που δεν… είδαν!

Εκτός από την ανατροπή του Σατσιά από τον Καζού στην τελευταία φάση του αγώνα η Ομάδα μας διαμαρτύρεται και για ακόμα μία περίπτωση.

Ένα λεπτό προηγουμένως, ο Μουσούντα φαίνεται μέσω του βίντεο να κτυπά και να απωθεί το Σατσιά εντός περιοχής αλλά κανένας από τους διαιτητές στο γήπεδο και στο VAR δεν το αντιλήφθηκαν!Είναι μία ενέργεια που συνιστά πέναλτι και χρήση κόκκινης κάρτας σύμφωνα με τον κανονισμό.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι):Βανά Άλβες, Μποακί, Μπρόρσον, Μουσούντα, Καζού, Μπαμπίκα, Στρούσκι (90′ Μπράουν), Σόκε, Μαγιαμπέλα, Μπέγκτσον (76′ Στεπίνσκι), Κακόριν (72′ Γκομίς).

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι (46′ Καρώ), Γουίλερ, Εντονγκαλά (72′ Μπλουμ), Κοσταντίνοφ (33′ Σατσιάς), Σαρφό (90’+1 Νταουσβίλι), Μαρκίνιος (72′ Θεοδώρου), Ντάλσιο, Κβιλιτάια.

Σκόρερ:Στρούσκι 42′ / Μαρκίνιος 45’+5

Κίτρινες: Ντάλσιο / Καζού.

«Ενδιαφέρον για τον 22χρονο στόπερ του ΠΑΟΚ, Γιάννη Μιχαηλίδη»

Μιλόγεβιτς: Οι αναγκαστικές αλλαγές και η ανάγκη ενίσχυσης