ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Τριάρα με… περίπατο!

Η Ομάδα μας πέτυχε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με την ΑΕΛ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Κέρδισε δίκαια και πανάξια με 3-0 (34′ Βινίσιους, 78′ Μοράις, 90′ + 4′ Ντε Καμάργκο πεν.) και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από όλους τους διώκτες μας. Η Ομάδα μας έχει τώρα 59′ βαθμούς, ακολουθεί ο Απόλλωνας με 53, η ΑΕΚ με 52 και η ΑΕΛ με 51.

Ο ΑΠΟΕΛ μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να ελέγξει από την αρχή την κατοχή και το ρυθμό. Άνοιξε το σκορ μετά από κόρνερ με τον Vinícius και στη συνέχεια δεν κινδύνευσε στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο περισσότερος χρόνος αναλώθηκε σε παιχνίδι κατοχής μέχρις ότου ήρθε το 2-0 από τον Morais που έκλινε και την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας μας. Το 3-0 ήταν το επιστέγασμα ενός σημαντικού τρίποντου που διατηρεί τον ΑΠΟΕΛ σε απόσταση ασφαλείας από τη δεύτερη θέση.

Τα γκολ

Η Ομάδα μας προηγήθηκε μετά από μία στατική φάση στο 34’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βάντερ και άστοχη έξοδο του Ρομό, ο Βινίσιους με κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο μας γκολ ήρθε μετά από λάθος του Λαφράνς στο 78’ (δεν γύρισε σωστά στον Ρομό), ο Βάντερ πρόλαβε να… τσιμπήσει την μπάλα και να προσπεράσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο Μοράις που μπήκε στη φάση απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντε Καμάργκο στις καθυστερήσεις (90’ + 4),  με πέναλτι που κέρδισε προηγουμένως σε ανατροπή του από τον Ρομό.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Αρτυματάς, Μερκής, Αστίθ, Ιωάννου, Βάντερ (80′ Γιαννιώτας), Μοράις, Βινίσιους (85′ Εμπεσίλιο), Αλωνεύτης (72′ Μπαράλ), Κάνιας, Ντε Καμάργκο.

Σκόρερ: 34′ Βινίσιους, 78′ Μοράις, 90′ + 4′ Ντε Καμάργκο (πεν).

Κίτρινες: Βινίσιους, Μερκής / Λαφράνς, Αϊρόσα, Πίτι, Ρομό.