Τεσσέρα στο πάρτι γενεθλίων μας

Η Ομάδα μας, δείχνοντας για μια ακόμα φορά τις δυνατότητες της στο Β’ ημίχρονο, νίκησε την Καρμιώτισσα 4-1 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σκόρερ οι Σωτηρίου(2), Αλωνεύτης και Μπρεσάν. Ο Πιέρος Σωτηρίου είναι ο πρώτος Κύπριος σκόρερ στο Πρωτάθλημα.

Ο Πιέρος άνοιξε τον δρόμο

Στο 13′ ο Μπερντόλιο μπήκε απειλητικά από δεξιά εντός περιοχής, επιχείρησε το γύρισμα, ο Ντραγκόγιεβιτς έπεσε και έκοψε και στην συνέχεια ο Ταραλίδης πήρε μπάλα και προσπάθησε να διώξει ανεπιτυχώς. Ο Πιέρος καραδοκούσε και απ’ το ύψος της μικρής περιοχής σε κενή εστία, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 28′ ο Πιέρος Σωτηρίου με τεχνικό πλασέ απ’ το ύψος της περιοχής, σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ντραγκόγιεβιτς.

Στο 35′ η Καρμιώτισσα ισοφάρισε μετά από κλέψιμο του Αρότσα που έγινε με το χέρι, κάτι που δεν είδε ο διαιτητής Λεόντιος Τράττος.

Ξανά ο Πιέρος!

Στο 55′ το ΑΠΟΕΛ κέρδισε κόρνερ από αριστερά, ο Μπρεσάν με το δεξί το εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντραγκόγιεβιτςε βγήκε έξοδο αλλά δεν βρήκε την μπάλα και ο Σωτηρίου που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίκτυα για το 2-1!

Τρία λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Αντάμοβιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε φάουλ στον Μοράις.

Το πρώτο του Στάθη!

Στο 73’ο Αλωνεύτης, ο οποίος στο 62΄μπήκε σαν αλλαγή, υποδέχθηκε ωραία την σέντρα του Μοράις από δεξιά και κινούμενος στο δεύτερο δοκάρι μα πλασέ πέφτοντας, νίκησε τον Ντραγκίσεβιτς για το 3-1 και το πρώτο του φετινό γκολ!