Στην Πάφο «σφραγίζουμε» το εισιτήριο Champions League

Η Ομάδα μας έμεινε στην ισοπαλία 1-1 στο ΓΣΠ με την Ανόρθωση και θα πρέπει να περιμένουμε την τελευταία αγωνιστική για να εξασφαλίσουμε το δεύτερο εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ .

Διατηρούμε βαθμολογικό προβάδισμα τριών βαθμών σε σχέση με την αποψινή αντίπαλό μας και έναν από την ΑΕΚ. Έτσι, κρατούμε την τύχη μας στα πόδια μας και θα πρέπει να νικήσουμε την Πάφος FC στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να το «σφραγίσουμε».

Σημαντικό για την Ομάδα μας το ότι  κλείδωσε το ευρωπαϊκό εισιτήριο και ελπίζουμε να καταφέρουμε να επιστρέψουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ομάδα μας μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πίεσε την Ανόρθωση, έχοντας τον έλεγχο του ματς. Ωστόσο, είδαμε σε επανάληψη το έργο του Τσιρείου με τον Απόλλωνα, καθώς στην πρώτη επίθεση της η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ ο Χριστοφή στο 19ο λεπτό. Ο Κύπριος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ έπειτα από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν και ασταθή απόκρουση του Σκουφέτ.

Η αντίδραση μας ήρθε γρήγορα,  αφού στο 22’ φτάσαμε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Εντονγκαλά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο.

Πάλι είχε την ανωτερότηταη Ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο και πολιορκούσε κατά διαστήματα την περιοχή της Ανόρθωσης, έχοντας χάσει ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ντε Βινσέντι στο 63’. Η αντίπαλος μας απάντησε με ευκαιρία του Χριστοδουλόπουλου και τεράστια απόκρουση του Σκουφέτ στο 69’.

Στα τελευταία λεπτά πάιζοντας με αριθμητική υπεροχή, οι πάικτες μας συνέχισαν την πίεση ψάχνοντας το γκολ, αλλά κινδύνεψαν όταν άφησαν χώρο και χρειάστηκε να παρέμβει δύο φορές ο Σκουφέτ. Στην τελευταία φάση ο Κβιλιτάια μπήκε στην περιοχή και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο (89′ Καρώ), Βινίσιους, Έσελινκ, Σαμπάλα, Εντονγκαλά (76′ Εφραίμ), Σαρφό, Σόουζα,  Οκριασβίλι, Σατσιάς (76′ Θεοδώρου), Ντε Βινσέντι (68′ Κβιλιτάια).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Aμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Αραγιούρι, Κορέια, Χριστοφή (76′ Ντέλετιτς), Αρτυματάς, Ιωάννου (68′ Πόποβιτς), Βερχόβετς (57′ Χουσμπάουερ), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (75′ Νόβοτνι).

Σκόρερ: Εντονγκαλά 22′ / Χριστοφή 19′

Κίτρινες: Κορρέα / Πέδρο

Αποβολές: – / Κορρέα 69′ (2η κίτρινη)

Σωφρόνης: «Για εμένα είναι ευλογία να βρίσκομαι στον ΑΠΟΕΛ» (vid)

ΝτέΒι: «Δεν ξέρω πότε θα κοιμηθώ...»