Ο πρωταθλητής επέστρεψε!

Η αλλαγή προπονητή στην Ομάδα μας έφερε αυτή την φορά το ποθητό αποτέλεσμα αφού καταφέραμε να πάρουμε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που παρολίγο έλειψε να μας το στερήσει ο Σλοβένος διαιτητής ο οποίος αρνήθηκε να δώσει στον Σακέτι καθαρή δεύτερη κίτρινη κάρτα ο οποίος λίγα λεπτά μετά (71′), ισοφάρισε.

Στο πρώτο ημίχρονο, μπήκαμε στα πρώτα λεπτά δυνατά με τον Απόλλωνα μετά να σπάζει τον ρυθμό κυκλοφορόντας την μπάλα. Παρ’ όλα αυτά η Ομάδα μας μετά κατάφερε και ανέβασε απόδοση δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες με τους Γέφτοβιτς και Ντε Βινσέντι αντίστοιχα. Στο 32′ ο «Ντέβι» με γυριστή κεφαλιά από πάσα-σουτ του Γέφτοβιτς κατάφερε να μας βάλει μπροστά στο σκορ, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας με την είσοδο του Αγκίρε έγινε πιο απειλητικός αφού οι περισσότερες ενέργειες του ξεκινούσαν από εκείνον. Η ομάδα μας δεν απειλήθηκε ουσιαστικά μέχρι την ώρα που ο Σακέτι (ο οποίος έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα λεπτά πρίν), έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς ο οποίος φέρει ευθύνη στο γκολ αφού δεν ήταν σωστά τοποθετημένος.

Η Ομάδα μας  κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα αφού ο Τάμαρι με μια ωραία ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1. Ο Απόλλωνας κατέρρευσε αφού στα εναπομείναντα λεπτά καταφέραμε να σκοράρουμε ακόμα δύο γκολ με τον Χαλλένιους και τον Τάμαρι αντίστοιχα οι οποίοι διαμόρφωσσαν το τελικό 4-1.

Για εμάς δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμη αφού πρέπει να δίξουμε συνέχεια και συνέπεια ώστε το σημερινό να μην είναι πυροτέχνημα. Την ερχόμενη βδομάδα πάμε στην Πάφο με μοναδικό στόχο τη νίκη απέναντι σε μια φορμαρισμένη Πάφο που καίγεται για βαθμούς ενώ θα μεσολαβήσει και το παιχνίδι με την Βασιλεία στο οποίο θα σπαταλήσουμε αρκετές δυνάμεις.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Γουίλερ, Άλεφ, Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις (85΄ Βιντιγκάλ), Γέφτοβιτς (70΄ Τάμαρι), Πάβλοβιτς (78΄ Χαλένιους).

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Χάνι, Μακρής, Σιέλης.

Απόλλων:  (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Νσούε, Γιούστε, Κυριάκου, Βασιλείου (46΄ Αγκίρε), Σακέτι, Ντένιτς (46΄ Ματέι), Παπουλής, Πίττας, Μπένσοπ (78΄ Σαρδινέρο).

Κίτρινες: Γιάκολις, Βούρος, Μερκής (6η) / Βασιλείου, Γιούστε (4η), Σακέτι (6η)

Εισιτήρια: 4.833 (4726 από το ΑΠΟΕΛ και 107 από τον Απόλλωνα).