Νίκη εξάδας από τον βελτιωμένο ΑΠΟΕΛ

Νίκη που συνδυάστηκε με καλή εμφάνιση για την ομάδα μας κόντρα στην Πάφο με 1-3. Μπεν Σαχάρ, Ενσούε και Σατσιάς οι σκόρε για την ομάδα μας που άρχισε να βρίσκει αγωνιστικό ρυθμό.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τις δυο ομάδες που μπήκαν με διάθεση στο παιχνίδι. Η ομάδα μας μετά το 10λεπτο κυριάρχησε στο παιχνίδι γυροφέρνοντας την εστία του Ρούτκο. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο ημίωρο με εύστοχο πέναλτι από τον Μπεν Σαχάρ. Δυστυχώς μετά το γκολ η ομάδα μας κατέβασε στροφές με την Πάφο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με υπέροχο σουτ του Πάνιτς με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν με το ισόπαλο αποτέλεσμα στα αποδυτήρια.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το δεύτερο μέρος καθώς ο Ενσούε στο 50’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα μας μετά από μαγική ενέργεια του Ζαχίντ. Το πάθημα του πρώτου μέρους έγινε μάθημα για την ομάδα μας που μετά το γκολ έκλεισε όλους τους χώρους που οδηγούσαν στην εστία του Ουζόχο και σε μια αντεπίθεση στο 66’ ο Σατσιάς με κοντινό σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα μας.

Η Πάφος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στο 86’ με πέναλτι έκανε θρίλερ τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η ομάδα μας κατάφερε να κρατήσει μπάλα στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έφευγε από Στέλιος Κυριακίδης με την υπερπολύτιμη νίκη.

Ο ΑΠΟΕΛ με 23 βαθμούς κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρώτη εξάδα και με ανάλογες εμφανίσεις δεν έχουμε τίποτα να φοβόμαστε.

Ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Γουίλερ, Σιέλης, Ζόρζε, Νσούε, Σατσιάς (90+4΄Νούχιου), Λουντέμο, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (46΄Ντογκαλά), Εφραίμ (70΄Μπερν), Σαχάρ (80΄Μερκής)

Στον πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Νουχίου, Κατσαντώνης, Μπερν, Μερκής, Ντογκαλά, Κούτσακος

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Καμπράλ, Πάνιτς, Λελιούκιν (58΄Μέρφι).

Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Τόρες, Μέρφι, Ιανόφ, Χαριδήμου, Πατσαλίδης, Ράκελς.

Κίτρινες: 29΄Κβίντα, 42΄Λελιούκιν (3η) / 59΄Ντογκαλά