Με καλό βαθμό ετοιμότητας

Η Ομάδα μας επικράτησε με 2-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο τελευταίο και πιο δυνατό φιλικό μας στην Πολωνία και έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλά επίπεδα ετοιμότητας.

Η Ομάδα μας είχε καλή κυκλοφορία κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο γήπεδο βρίσκονταν 11 ποδοσφαιριστές του ρόστερ της περασμένης σεζόν. Γενικά, όμως, στο σύνολο του αγώνα, ακόμα και στο δεύτερο 45λεπτο που χάθηκε σε κάποια διαστήματα η συνοχή, οι παίκτες μας ήταν καλύτεροι και έδειξαν πιο έτοιμοι από τους Ισραηλινούς. Είχαν περισσότερη κατοχή της μπάλας, καλύτερες συνεργασίες και πιο πολλές επικίνδυνες τελικές προσπάθειες.

Επίσης, άλλος ένας τομέας που φάνηκε πως έγινε δουλειά στην προετοιμασία, ήταν η αξιοποίηση στατικών φάσεων. Έτσι άλλωστε, από εκτελέσεις κόρνερ συγκεκριμένα, επιτεύχθηκαν τα δύο γκολ . Το πρώτο με σουτ του Νικόλα Ιωάννου, έπειτα από πάσα του Πραξιτέλη Βούρου και το δεύτερο, με κοντινό πλασέ του Λούκας Σόουζα, μετά από κεφαλιά του Μίκαελ Ποτέ.

Πολύ καλές ευκαιρίες είχαμε με τους Γκάγιας Ζαχίντ (9’), Γκιγιέρμε Ντελατόρε (23’), Ιωάννου (54’, 71), Λούκας Σόουζα (55’, 64’) και Ποτέ (71’).

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ χρησιμοποίησε τους Βάτερμαν, Βούρος, Ιωάννου, Αλεξάνδρου (46′ Καζού), Μιλάνοφ (46′ Ταβάρες), Μοράις (76′ Αρτυματάς), Σόουζα, Εφραίμ (46′ Αλ-Τάαμαρι), Αλωνεύτης (46′ Σάλαϊ), Ζαχίντ (61′ Ορ), Ντελατόρε (61′ Ποτέ). Στη δημιουργία φάσεων κατά το δεύτερο ημίχρονο, βοήθησε η είσοδος του Ρόμπερτ Σάλαι.

* Δεν αγωνίστηκαν οι Ράφαελ Ρόμο, Νεόφυτος Μιχαήλ, Καρλάο, Ντένις Πολιάκοφ, Χεσούς Ρουέδα, Εμίλιο Ενσούε, Γιώργος Μερκής, Βινίσιους, Τομάς ντε Βινσέντι, Άλεξ Κωνσταντίνου και Λέο Νατέλ.