Κρατάμε την ουσία και την… ελπίδα

Μετά από τρεις αγωνιστικές η Ομάδα μας επέστρεψε στις νίκες. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικρατήσαμε με 3-2 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο στάδιο για την 24η αγωνιστική και ανεβήκαμε στην 8η θέση με 27 βαθμούς.

Τα τέρματα της Ομάδας μας πέτυχαν οι Κλωναρίδης (24′), Ενσούε (56′) και Γκάρνερ (63′, τοπρώτο του).

Σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, η Ομάδα μας ήταν βελτιωμένη με τους παίκτες μας να δείχνουν διάθεση, να είναι μαχητικοί και να έχουν πάθος.

Έγιναν πάντως και σε αυτό το παιχνίδι πολλά λάθη (κυρίως στην άμυνα), τα οποία πρέπει να περιορίσουμε.

Η εικόνα του αγώνα

Η Ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες. Σκοράραμε στο 23ο λεπτό έπειτα από λάθος του Σαμπίνια που καθυστέρησε και τον Γκάρνερ να κλέβει και να στρώνει στον Κλωναρίδη ο οποίος με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Τσούπιτς. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ισορρόπησε και προς το τέλος του ημιχρόνου έχασε κι αυτός κάποιες καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Στην «επανάληψη» έγινε ένα φοβερό σε θέαμα παιχνίδι με ακόμη τέσσερα γκολ. Φτάσαμε στο 0-2 με τον Ενσούε (56′), ο Ολυμπιακός μείωσε αμέσως με σουτ του Σάλι και αυτογκόλ του Ουζόχο (62′), ο Γκάρνερ ένα λεπτό αργότερα μας έδωσε ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων και ο Μάντζης στο 71′.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι):Τσούπιτς (66′ Μιχαήλ), Ψάλτης, Σαμπίνια, Ανδρέου (66′ Ντα Κόστα), Μίλετιτς (66′ Μανρίκε), Νάνι, Σαρφό, Σαντάνα, Σάλι (66′ Πεχλιβάνης), Κα, Μάντζης.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Γουίλερ, Λουντέμο (46′ Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ (86′ Εντονγκαλά), Κατσαντώνης (81′ Εφραίμ), Κλωναρίδης, Γκάρνερ (86′ Μπεν Σαχάρ).

Σκόρερ: Ουζόχο (αυτ.) 62′, Μάντζης 71′ / Κλωναρίδης 24′, Ενσούε 56′, Γκάρνερ 63′

Κίτρινες: Ανδρέου, Σαντάνα / Ντε Βινσέντι, Γκάρνερ, Ουζόχο, Εφραίμ

Ν. Πετεβίνος: «Πρέπει να κερδίσουμε»

Πετεβίνος: «Το μόνο που θέλουμε να βλέπουμε είναι ένα καλό ΑΠΟΕΛ»