ΚαλαθοσφαιραΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Κέρδισε ΕΘΑ και κούραση

Ιδανικά άρχισε το φετινό πρωτάθλημα Καλαθόσφαιρας Ανδρών η ομάδα μας. Κέρδισε την ΕΘΑ στο Λευκόθεο με 59-50, έχοντας για κορυφαίους, τον Γρηγόρη Παντούρη και τον Μέρφι Μπερνατόφσκι, που σημείωσαν 12 πόντους, δυο περισσότερους από τον Μπράντον Μόμπλεϊ.

Ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δημιούργησε διαφορά 16 πόντων, ωστόσο η κούραση και η ταλαιπωρία των προηγούμενων ημερών εμφανίστηκαν στην τελευταία περίοδο. Η ΕΘΑ μείωσε στους τρεις πόντους, εντούτοις η ομάδα μας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να κλείσει τη διαφορά στο +9.

Οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη άρχισαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 7-0, αλλά η ΕΘΑ μάζεψε νωρίς τη διαφορά στον πόντο (9-8). Η ομάδα μας με ένα ξέσπασμα 10 σερί πόντων, δημιούργησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διψήφιο προβάδισμα, το οποίο έκλεισε στους έξι (21-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο, με εναλλασσόμενη υπεροχή. Το μεγαλύτερο προβάδισμα της ομάδας μας έφτασε στο 25-17, ενώ οι φιλοξενούμενο πέτυχαν 11 διαδοχικούς πόντους και πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη και τελευταία φορά στον αγώνα με 28-25. Οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν εκ νέου ρυθμό και με δικό τους σερί οχτώ πόντων, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 33-28.

Ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο και όπως στην Λιθουανία, έτσι και σήμερα, δημιούργησε διαφορά μη ανατρέψιμη. Η ομάδα μας δέχθηκε πρώτη καλάθι, ωστόσο με σερί 12 πόντων ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (45-30), ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου την εκτόξευσε στο +16 (52-36).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, εμφανίστηκε η αναμενόμενη κούραση από το ευρωπαϊκό παιχνίδι και η ταλαιπωρία στο αεροδρόμιο του Βίλνιους. Η ΕΘΑ το εκμεταλλεύτηκε και πέτυχε 12 σερί πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους τέσσερεις πόντους (52-48) και λίγο αργότερα στο τρίποντο (53-50). Η ομάδα μας τα έδωσε όλα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και πανηγύρισε τη νίκη με 59-50.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 33-28, 52-36, 59-50

Δημήτρης Κουστένης: Μπάσεϊ 8, Παντούρης 12 (1), Μπερνατόφσκι 12 (2), Μόμπλεϊ 10, Ράιτ 8, Κοιλαράς, Κούνας 3, Μπράουν 4, Κασκίρης 2.