Κατάθεση ψυχής στην «Αρένα» με τη πίστη μας να μεγαλώνει

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε η Ομάδα μας επί της ΑΕΚ, για τη δεύτερη αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 2-1 στην «Αρένα».

Είναι τεράστιας σημασίας η επιτυχία μας που μας δίνει πολύ καλή ψυχολογία για την τελική ευθεία.  Παρά το ότι μείναμε πίσω στο σκορ στο 43’ και παίξαμε με δέκα παίκτες από το 87’ (αποβολή Μάγκλιτσα), καταφέραμε στο 90+6’ με τον Καρώ, να «αποδράσουμε» με το διπλό από τη Λάρνακα.

Τώρα περιμένουμε το αποτέλεσμα του ντέρμπι ανάμεσα σε Απόλλωνα και Ανόρθωση στο Τσίρειο. Αν οι γηπεδούχοι δεν κερδίσουν η διαφορά μας από την πρώτη θέση θα μειωθεί στους 5 ή στους 4 βαθμούς και αντιλαμβάνεστε τι θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή στην αναμέτρηση μας με τον Απόλλωνα.

Κομβικής σημασίας ήταν η εξ επαφής επέμβαση του Νεόφυτου Μιχαήλ στο σουτ του Τρισκόφσκι, δύο μόλις λεπτά πριν το γκολ της ισοφάρισης. Ο διεθνής τερματοφύλακας έκανε άλλες τρεις σπουδαίες εμφανίσεις.

Με τη νίκη μας στην Λάρνακα η Ομάδα μας ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση  με 43 βαθμούς, προσπερνώντας τη σημερινή της αντίπαλο (42 βαθμούς) και μείωσε στο -4 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα (47 β.).

Έκτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη (σε όλες τις διοργανώσεις) και δωδέκατη συνολικά, για τον Σωφρόνη Αυγουστή και τους παίκτες μας.

Ήταν η πρώτη νίκη μας στην «Αρένα» μετά από τέσσερα περίπου χρόνια και τον Απρίλιο του 2018.

Επόμενος αντίπαλος μας ο Απόλλων, τον οποίο φιλοξενούμε στο ΓΣΠ, την Κυριακή 20 Μαρτίου. Αυτό το παιχνίδι πρέπει να το κερδίσουμε εμείς, ο υπέροχος, ανίκητος, κόσμος του ΑΠΟΕΛ.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Λεάλ, Ροσάλες, Μ. Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (69′ Τάντι), Λέντες, Άλτμαν (61′ Ακοράν), Εσπινόσα (82′ Μάμας), Φαράζ (82′ Παναδέρο), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ (61′ Ρόμο).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ (46′ Μιχαήλ), Πέδρο, Καρώ, Σάβιτς, Σαμπάλα, Σατσιάς, Σόουζα, Οκριασβίλι (82′ Εφραίμ), Θεοδώρου (46′ Μάγκλιτσα), Νατέλ (90+4′ Έσελινγκ), Κβιλιτάια.

Σκόρερ: Φαράζ 43′ / Σαμπάλα 62′, Καρώ 90+6′

Κίτρινες: Εγγλέζου, Μ. Γκονθάλεθ / Σατσιάς, Καρώ.

Αποβολές: – / Μάγκλιτσα (87′).

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 11-9 (7-8)
ΚΟΡΝΕΡ: 7-8
ΚΑΤΟΧΗ: 49-51%

* Στον αγώνα του α’ γύρου στην «Αρένα» (22/11), οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 0-0. Στον β’ γύρο η Ομάδα μας είχε νικήσει με 1-0 στο ΓΣΠ στις 14 Φεβρουαρίου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.