Photo GalleryΠοδοσφαιρο

Ισοπαλία 2-2 στο τελευταίο φιλικό πριν την… Ευρώπη

Στο τελευταίο της φιλικό πριν τον αγώνα με την Μπότεφ η Ομάδα μας εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την ΑΕΚ.

Οι προπονητές των δύο ομάδων έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές και έκαναν τις τελευταίες τους δοκιμές ενόψει των πρώτων ευρωπαϊκών αγώνων την επόμενη εβδομάδα.

Η Ομάδα μας μπήκε στο παιχνίδι πιο επιθετικά από την ΑΕΚ και είχε την πρωτοβουλία. Η πίεση έφερε το γκολ στο 15’. Ο Σαρφό έκανε τη σέντρα, ο Ντάλσιο πλάσαρε και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Πίριτς καταλήγοντας στα δίκτυα.

Η Ομάδα μας έφτασε μια ανάσα από το 2-0 με τον Ηλία ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ κοντά μετά από παράλληλη μπαλιά του Γουίλερ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η μοναδική φάση που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 37’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο το οποίο μπλόκαρε ο Μπέλετς.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήταν για την ΑΕΚ και έφερε την ισοφάριση. Ο Άλτμαν έστειλε την μπάλα σε κενό τέρμα μετά από πάσα του Ολατούντζι και έκανε το 1-1 στο 67’. Μέχρι εκείνο το σημείο καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία.

Η Ομάδα μας κατάφερε να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ, τέσσερα λεπτά μετά την ισοφάριση της ΑΕΚ. Στο 71’ ο Σαρφό έπιασε στον ύπνο τον Πίριτς και σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 73ο λεπτό ο Μιλίτσεβιτς με φοβερό εκτός περιοχής σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Mπέλετς, Σούσιτς (46′ Τσεπάκ), Καρώ (76′ Έσελινγκ), Κρέσπο (76′ Τζιαμάς), Γουίλερ (76′ Πολυκάρπου), Νταουσβίλι (76′ Γαβριήλ), Ντάλσιο, Σαρφό (65′ Μούγιανιτς), Θεοδώρου (65′ Σατσιάς), Εντονγκαλά (59′ Ντιαβαρά), Ηλία.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Χριστοφόρου (80′ Μ. Γκονσάλες), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς (80′ Κάσας), Εγγλέζου (46′ Μάμας), Λέντες, Σανχούρχο (80′ Ρόμο), Λόπες (63′ Ολατούντζι), Φαράζ (63′ Γκόμες), Γκιούρσκο (46′ Ροσάλες), Τρισκόφσκι (63′ Άλτμαν).

Σκόρερ: Πίριτς 15′ (αυτ.), Σαρφό 71′ / Άλτμαν 66′, Μιλίτσεβιτς 73′

Κίτρινες: – / Κάσας.