Photo GalleryΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Δύσκολη αλλά δίκαιη και πολύτιμη νίκη

Η Ομάδα μας πήρε και το ντέρμπι με την Ανόρθωση την οποία κέρδισε με 1-0 χάρη σε αυτογκόλ του Χαρογιάν στο 30’. Φτάσαμε έτσι στους 36 βαθμούς και συνεχίζουμε  στην κορυφή με μοναδικό στόχο να μείνουμε εκεί μέχρι το τέλος.

Ο Θρύλος μας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όπως και στις αρχές του δεύτερου, όμως στη συνέχεια έδειξε να τον ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομάδα μας είχε τον έλεγχο, ήταν πιο επιθετικός και είχε τις τελικές προσπάθειες (4 έναντι καμίας της Ανόρθωσης).

Στο 9’ είχαμε πέναλτι σε σπρώξιμο του Γουαρίς στον Σούσιτς, με τον Λόρια όμως να αποκρούει την εκτέλεση του Μαρκίνιος ένα λεπτό αργότερα.

Μία πολύ καλή απόκρουση του Λόρια σε καλό σουτ του Σαρφό σχεδόν από το ύψος του πέναλτι στο 21’.

Το μοναδικό τέρμα ήρθε στο 29’ με αυτογκόλ του Χαρογιάν. Ο Σαρφό βρήκε με ωραία μπαλιά τον Σούσιτς, αυτός σέντραρε, ο Κβιλιτάια έκανε σουτ από κοντά, ο Λόρια απέκρουσε και στην επιστροφή της μπάλας βρήκε στον Αρμένιο και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Όσο για το δεύτερο ημίχρονο, η Ομάδα μας μπήκε για να πιέσει και να πετύχει δεύτερο γκολ, αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάση.

Με την αναγκαστική αλλαγή του Βιγιαφάνιες χάσαμε τη συνοχή μας και σταδιακά οπισθοχωρήσαμε.

Στο 66’ ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Κβιλιτάια για οφσάιντ,  αφού η μπάλα χτύπησε σε Κορρέα και Χαρογιάν.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Ντβάλι, Γουίλερ, Μπλουμ (71′ Σατσιάς), Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Μαρκίνιος (89′ Τσεπάκ), Βιγιαφάνιες (63′ Ντάλσιο), Κβιλιτάια.

Ανόρθωσης (Τσίσκο Μουνιόθ)Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (81′), Χαρογιάν, Κορρέα (68′ Χρυσοστόμου), Κορέια, Αρτυματάς (59′ Παρούτης), Σάμπο, Ιωάννου (59′ Πάντσεον), Αντωνίου, Γουαρίς, Νινγκά.

Σκόρερ: Χαρογιάν (αυτ.) 29′ / –

Κίτρινες: Μαρκίνιος (3η), Σατσιάς / Αμπαρτζουμιάν, Γουαρίς, Κορρέα, Αρτυματάς, Πάντσεον.