Photo GalleryΠοδοσφαιρο

Άδικη, πολύ πικρή ήττα (photos)

Πολύ άδικη ήταν η ήττα της Ομάδας μας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση με 2-1 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Ομάδα έδειξε σημάδια βελτίωσης σε αρκετούς τομείς του παιχνιδιού, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στο τελευταίο τέταρτο του ματς. Είχε αρκετά τρεξίματα (που δεν είχε στην αρχή της σεζόν), ο δείκτης ομαδικότητας ήταν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και στην επίθεση ποδοσφαιριστές «κλειδιά», όπως οι Κβιλιτάια και Νατέλ επιβεβαίωσαν την ατομική τους ποιότητα.

Ο Γεωργιανός επιθετικός πραγματοποίησε μακράν την καλύτερη εμφάνισή του στην Ομάδα μας, πέτυχε το πρώτο του τέρμα και έχασε άλλο ένα για να μας δώσει μεγαλύτερο προβάδισμα.

Παρόλα αυτά, όλα τα πιο πάνω δεν αρκούσαν για να πάρουμε το ζητούμενο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Δέχθηκε την ισοφάριση μετά από ένα σοβαρό λάθος του Λουντεμό, ο οποίος δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον Αρτυματά να σουτάρει απο μακρυά και να σκοράρει.

Οι παίχτες μας υποχώρησαν στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσαν την ευκαιρία στην Ανόρθωση να εκμεταλλευθεί μια από τις πολλές στατικές φάσεις που κέρδισε.

Η είσοδος των Εφραίμ και Εντονγκαλά αντί των Πολυκάρπου και Ντανίλο οι οποίοι δεν πέρασαν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων, έκανε πιο επιθετική την Ομάδα μας.

Δύο φορές ο Νατέλ, μια ο Σόουζα και μία ο Εντονγκαλά έφθασαν κοντά στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του αγώνα αλλά δεν βρήκαν στόχο.

Στη φάση του 96’ είχαμε καθαρό πέναλτι καθώς η μπάλα φαίνεται καθαρά να κτυπά στο ανοικτό χέρι του Αραγιούρι μετά την κεφαλιά του Κβιλιτάια και όμως δεν δόθηκε.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα (46′ Αντωνιάδης), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια, Καλτσάς (85′ Ντέλετιτς), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Ουάρντα, Πόποβιτς (82′ Ιωάννου), Λάφερτι (64′ Χριστοδουλόπουλος).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Καρώ, Σάβιτς, Πολυκάρπου (77′ Εντονγκαλά), Θεοδώρου (55′ Τσεπάκ), Σόουζα, Ντανίλο (84′ Εφραίμ), Σαμπάλα (55′ Νταουσβίλι), Λουντεμό, Νατέλ, Κβιλιτάια.

Σκόρερ: Αρτυματάς 38′, 70′ / Κβιλιτάια 29′

Κίτρινες: Ντανίλo,  Πολυκάρπου.

Κβιλιτάια: «Ευχαριστώ του οπαδούς μας...»

Πετεβίνος: «Για το ξεκάθαρο χέρι, τι λέτε;»