Ποδοσφαιρο

Το νου σας…

Η παραμονή στην κορυφή, πριν τους αγώνες της δεύτερης φάσης, περνάει από το Τσίρειο και απαιτεί νίκη επί του Απόλλωνα. Αποστολή ευθύς εξαρχής δύσκολη και ακόμη δυσκολότερη μετά τη βαριά ήττα της ομάδας της Λεμεσού στη Λάρνακα.

Κανένα ας μην ξεγελά και ειδικά τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, η εξάρα που δέχθηκε ο Απόλλωνας. Δεν αντικατοπτρίζει τη δυναμικότητα του επόμενου αντιπάλου, ούτε καν την αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται αυτή την περίοδο, έστω και αν αποδειχθεί πως η ομάδα της Λεμεσού έχει εισέλθει σε μια περίοδο κάμψης.

Δεν συμβαίνει συχνά, σχεδόν κάθε επιθετική προσπάθεια, κάθε σουτ προς την αντίπαλη εστία, να καταλήγει γκολ… Ο Απόλλωνας πλήρωσε και με το παραπάνω την άσχημη του μέρα και έχει ένα λόγο περισσότερο να κερδίσει το ΑΠΟΕΛ την Τετάρτη. Δεν έπαψε να είναι καλή ομάδα, δεν υπάρχει διαφορά από τις δύο πρώτες θέσεις, ανάλογη των έξι γκολ που δέχθηκε και παραμένει ντέρμπι η μεθαυριανή αναμέτρηση, με όλες τις ιδιαιτερότητες που κουβαλά μια κόντρα Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο.

Όσο λιγότερο ασχοληθεί το ΑΠΟΕΛ, με το οδυνηρό (για την Απόλλωνα) 6-1 του ΓΣΖ, τόσο το καλύτερο. Αν είναι κάτι που θα πρέπει να κρατήσει από το παιγνίδι αυτό, είναι τα στοιχεία τα οποία κατέγραψε ο Τιμούρ Κετσπάγια, παρακολουθώντας τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Στην προσπάθεια του για άλλη μια νίκη, το ΑΠΟΕΛ έχει να… ποντάρει στη δική του καλή αγωνιστική κατάσταση, στη καλή ψυχολογία και δυναμική που έχει δημιουργήσει και στην πληθώρα επιλογών που θα έχει και πάλι η τεχνική ηγεσία, παρά τη συνεχιζόμενη απουσία του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος.

Στην πιο κρίσιμη περίοδο του φετινού πρωταθλήματος, το ΑΠΟΕΛ δείχνει να βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική του αγωνιστική κατάσταση. Φάνηκε κάτι τέτοιο και στον αγώνα με την Αγία Νάπα. Όχι γιατί με άνεση κέρδισε την ουραγό ομάδα του πρωταθλήματος, αλλά γιατί με σοβαρότητα και σωστή νοοτροπία αντιμετώπισε ένα τέτοιο παιγνίδι, γιατί επιβεβαίωσαν κάποιοι ποδοσφαιριστές την αγωνιστική τους άνοδο και γιατί απαρατήρητες πέρασαν, έστω και απέναντι σε ένα υποδεέστερο αντίπαλο, κάποιες σημαντικές απουσίες.

Είναι τα ίδια στοιχεία, τα οποία παρουσιάζει το ΑΠΟΕΛ τις τελευταίες εβδομάδες και απέναντι σε πολύ πιο δύσκολους αντίπαλους. Γι’ αυτό και οι νίκες σε ντέρμπι, έτσι ερμηνεύεται το σερί των οκτώ επιτυχιών στο πρωτάθλημα και γι’ αυτό το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και στην τετράδα των ημιτελικών του κυπέλλου.

Σε αυτά τα στοιχεία, θα πρέπει να βασιστεί η προσπάθεια για επιστροφή από το Τσίρειο με άλλη μια νίκη, σε αυτά μπορεί να ελπίζει το ΑΠΟΕΛ για υλοποίηση του στόχου του.

Ο όποιος αποπροσανατολισμός, με βάση την αγωνιστική κατάσταση του αντιπάλου, κρύβει κινδύνους και είναι ικανός να κάνει τη ζημιά. Όπως ανάλογα, είχε προκύψει το πάθημα από τον Απόλλωνα, στον αγώνα του πρώτου γύρου στο ΓΣΠ…