Θρύλος και στα δύσκολα

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ομάδα μας στην 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος επί του σκληροτράχηλου Εθνικού Άχνας με 3-2, παρά το ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ. Είναι η πρώτη ανατροπή για την Ομάδα μας στο φετινό πρωτάθλημα. Έτσι ξεκινήσαμε με τον καλύτερο τρόπο μια σειρά από δύσκολους αγώνες.

Το Α’ ημίχρονο

Ο Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί στο 13′ με σουτ του Χατζηβασίλη από κοντά.
Αντίθετα με τους γηπεδούχους, η Ομάδα μας δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το 20′ δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική για τον Εθνικό. Μπήκε 2-3 φορές στην περιοχή, έφτιαξε τις προϋποθέσεις αλλά μέχρι εκεί…

Μετά το 20′ η Ομάδα μας άρχισε να ανεβαίνει, να πιέζει ψηλά, κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ και στο 23′ έφτασε στην ισοφάριση – στην πρώτη μας μεγάλη ευκαιρία. Η φάση ξεκίνησε από τον Γιαννιώτα, στην συνέχεια ο Αλωνεύτης έκανε συρτή μπαλιά και ο Ντε Καμάργκο από κοντά πλάσαρε ισοφαρίζοντας.

Ένα λεπτό αργότερα χάσαμε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρουμε προβάδισμα όταν ο Εφραίμ με λόμπα πέρασε και τον Μπογκατίνοφ, αλλά τον ανέτρεψε ο Στόιτσεφ και δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στο άδειο τέρμα. Ήταν άλλο ένα πέναλτι που δεν μας δόθηκε.

Στο 28′ χάθηκε και άλλη τεράστια ευκαιρία, με τον Ντε Καμάργκο να πλασάρει από κοντά και τον Κυπριανού να σώζει με τάκλιν.

Η Ομάδα μας συνέχισε να ελέγχει το ματς και στο 38′ έφτασε στην ανατροπή. Μετά από φάση διαρκείας, ο Αστίθ με ωραίο κοντρόλ και σουτ εντός περιοχής, νίκησε τον Μπογκατίνοφ για το 1-2.

Το Β’ ημίχρονο

Η Ομάδα μας έλεγχε το παιχνίδι και προσπάθησε να αυξήσει το προβάδισμα μας.

Στο 78’ Ο Γιαννιώτας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, μετά από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Αλωνεύτη.

Στο 81’ ο Κρατσούνο ανέτρεψε στην μεγάλη περιοχή τον Μπερτόλιο ο οποίος ζήτησε να εκτελέσει το πέναλτι αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπογκατίνοφ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δόθηκε πέναλτι στον Εθνικό. Εκτέλεσε ο Πιτσέλι και διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Eθνικός: Μπογκατίνοφ, Ενέσκου, Κυπριανού, Κρατσιούνοφ, Φιλίποβ, Στόιτσεφ, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χατζηβασίλης, Ζελάγια, Ιλουρίτζε (60′ Παπαγεωργίου)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αρτυματάς, Μερκής, Αστίθ, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους, Γιαννιώτας (90΄ Παπαφώτης), Αλωνεύτης (82΄Λάγο), Εφραίμ (70′ Μπερτόλιο), Ντε Καμάργκο

Κίτρινες: Ζελάγια, Χατζηβασίλης, Κυπριανού, Ενέσκου / Γιαννιώτας