Περήφανοι για την προσπάθεια

Η Ομάδα μας έχασε στην 5η αγωνιστική των Ομίλων του Europa League από την Σάλκε με 1-0 αλλά μας έκανε περήφανους με την εξαιρετική απόδοση στο Β’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο περιορίσαμε τους Γερμανούς και είχαμε δύο απίστευτες ευκαιρίες για να προηγηθούμε με τους Μοράις στο 67’ και τον Βάντερ στο 81’.

Θέλουμε τη νίκη στο τελευταίο ματς με την Σπάρτα στο ΓΣΠ για το γόητρο μας αλλά και για τ’ άλλα οφέλη.

Η εικόνα του αγώνα:

2′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Βάτερμαν σε δύσκολη κεφαλιά του Μάτιπ.

5′ Ακόμη μία στατική φάση για τη Σάλκε, νέα κεφαλιά από τον Τσούπο-Μότινγκ, νέα απόκρουση από τον Βάτερμαν.

7΄ Σέντρα του Χαραλαμπίδη, κεφαλιά του Ντε Βινσέντι, έξω.

8′ Νέα ευκαιρία για τη Σάλκε, σουτ του Τσούπο-Μότινγκ από καλό σημεία, ψηλά πάνω από την εστία.

14′ Συρτό σουτ του Τσούπο-Μότινγκ, ο Βάτερμαν διώχνει με τα πόδια.

14′ Σέντρα του Σωτηρίου στον Ντε Βινσέντι, ο οποίος κάνει την προβολή, αλλά πλασάρει όπως θέλει και η ευκαιρία πάει χαμένη.

20′ Δυνατή κεφαλιά του Γκορέτσκα εντός περιοχής, πάλι ο Βάτερμαν διώχνει.

22′ Κάθε κόρνερ και φάση για τη Σάλκε, αυτή τη φορά ο Μάτιπ κάνει την κεφαλιά έξω.

24’Καλή ευκαιρία. Ο Μοράις δεν μπόρεσε να βρει τον Σωτηρίου που ήταν μόνος στην περιοχή της Σάλκε.

25′ Σουτ του Γκάις, η μπάλα αλλάζει πορεία πάνω στον Αντωνιάδη, αλλά πάλι ο Βάτερμαν μπλοκάρει.

25′ Εξαιρετικός ο Ολλανδός τερματοφύλακας μέχρι στιγμής.

27′ Σέντρα του Αόγκο, κεφαλιά του Χούντελαρ που ήταν εντελώς μόνος, η μπάλα ελάχιστα έξω.

27′ Σουτ του Χούντελαρ έξω.

28′ Ο Σανέ βρίσκει τον Τσούπο-Μότινγκ αυτός κάνει το πλασέ, αλλά ο Σέζιο διώχνει πάνω στη γραμμή του τέρματος.

31′ Αναγκαστική αλλαγή. Ο Αντωνιάδης δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του παίρνει ο Αστίθ.

42′ Αντεπιθεση με τον Χαραλαμπίδη να παίρνει πάνω του τη φάση, να κάνει το πλάσέ, αλλά να αστοχεί.

45’+1 Σουτ του Χούντελαρ εντός περιοχής, η μπάλα φεύγει έξω.

45’+3 Τεράστια ευκαιρία με τον Σωτηρίου από πολύ κοντά να αστοχεί με το κεφάλι.

50′ Πρώτη κίτρινη στο ματς τη δέχεται ο Βινίσιους.

52′ Νέο πρόβλημα τραυματισμού αυτή τη φορά στο έδαφος βρίσκεται ο Σωτηρίου.

54′ Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την Ομάδα μας.Στη θέση του Σωτηρίου περνά ο Μακρίδης.

59′ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, το σουτ του Μοράις λίγο έξω από την περιοχή, φεύγει λίγο έξω.

62′ Πρώτη αλλαγή για τη Σάλκε, ο Μέγιερ στη θέση του Ντι Σάντο.

63′ Κίτρινη στον Καρλάο.

67′ Τεράστια ευκαιρία χάθηκε για την Ομάδα μας. Ο Μοράις εντελώς μόνο με τον Φέρμαν, αστόχησε από πολύ κοντά. Η φάση άρχισε από εντυπωσιακό τακουνάκι του Ντε Βινσέντι.

69′ Διαγώνιο σουτ του Μέγιερ, άστοχο.

76′ Τρίτη αλλαγή. Ο Βάντερ περνά στη θέση του Χαραλαμπίδη.

79′ Στη θέση του Γκάις περνά ο Χόιμπεργκ.

80′ Φάουλ σε πολύ καλή θέση και κίτρινη στον Νοϊστάντερ που σταμάτησε έξω από την περιοχή το Ντε Βινσέτι.

80′ Ο Ντε Βινσέντι εκτελεί, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και καταλήγει στον Χέρμαν.

81′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομάδα μας. Ο Βάντερ περνά και τον τερματοφύλακα, αλλά πλασάρει έξω!

83′ Τελευταία αλλαγή για τη Σάλκε, ο Ρίτερ στη θέση του Καϊσάρα.

86′ 1-0: Η Σάλκε ανοίγει το σκορ. Ο Ρίτερ κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Τσούπο-Μότιγκ με κοντινό πλασέ σκοράρει.

87′ Πέναλτι για τη Σάλκε σε χέρι του Αστίθ.

88′ Ο Σανέ κάνει τη σέντρα και η μπάλα χτυπάει στο απλωμένο χέρι του Αστίθ.

88′ Ο Αόγκο εκτελεί, αλλά ο Βάτερμαν διώχνει και κρατάει το 1-0.

90’+2 Πλασέ του Σανέ, ο Βάτερμαν διώχνει με τα πόδια.

Σάλκε (Αντρέ Μπράιτενραϊτερ): Φέρμαν, Καϊσάρα (83′ Ρίτερ), Αόγκο, Μάτιπ, Γκάις (79′ Χόιμπεργκ), Γκορέτσκα, Σανέ, Νοϊστάντερ, Ντι Σάντο (62′ Μέγιερ), Τσούπο-Μότινγκ, Χούντελαρ.

ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Βάτερμαν, Σέρζιο, Αμορίν, Καρλάο, Αντωνιάδης (31′ Αστίθ), Αρτυματάς, Μοράις, Βινίσιους, Χαραλαμπίδης (76′ Βάντερ), Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου (54′ Μακρίδης).