Τα ΜΜΕ για 'μας

Παράδεισος – κόλαση και επιστροφή!

Νίκη – τίτλου μπορεί να χαρακτηριστεί η σημερινή για τον ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διένυσαν την πορεία παράδεισος – κόλαση και επέστρεψαν, χάρις το «χρυσό» τέρμα του Ράφικ Τζιμπούρ. Στο +5 η ομάδα του Τόρστεν Φινκ και το πρωτάθλημα πήρε τον δρόμο για τη Λευκωσία. Πρώτη ανατροπή με τον Γερμανό τεχνικό στον πάγκο, μόλις η δεύτερη στο πρωτάθλημα.

Ένα παιγνίδι στα μέτρα του κατάφερε να το μετατρέψει σε θρίλερ και ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο ΑΠΟΕΛ παρουσίασε για ακόμα μια φορά αυτοκαταστροφικές τάσεις, ωστόσο ο Τζιμπούρ λειτούργησε σαν «σωτήρας» και με τέρμα στις καθυστερήσεις έλυσε τη θηλιά από τον λαιμό της ομάδας του.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αγωνίζονταν από το 20ό λεπτό με αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ λίγο αργότερα σκόραραν με τον Ντε Βινσέντι. Τα πάντα απλοποιήθηκαν και οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ , απλά κλήθηκαν να διαχειριστούν σωστά τα δεδομένα. Ωστόσο, σε κανένα σημείο του αγώνα δεν το έπραξαν.

Παρουσιάστηκαν άνευ λόγου και αιτίας νευρικοί. Χαμένοι μέσα στο γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο λες και δεν επέστρεψαν ποτέ. Η ομάδα πήγαινε στον αυτόματο πιλότο. Η Ομόνοια σε τρία λεπτά γύρισε τον αγώνα και η τεράστια ευκαιρία φάνηκε να κάνει φτερά. Ωστόσο ο Ασίς, εκτός από τα δυο τέρματα που πέτυχε, ανέβασε και τον… διακόπτη του ΑΠΟΕΛ.

Οι ποδοσφαιριστές του Φινκ θυμήθηκαν ότι πρέπει να κερδίσουν, την ίδια ώρα που ο Απόλλωνας έχανε από την ΑΕΚ με 1-0. Η απάντηση ήταν άμεση. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλεξάνδρου σκόραρε με ασύλληπτο σουτ και ταυτόχρονα κλότσησε το… φάντασμα που περιπλανιόταν πάνω από το ΓΣΠ.

Το ξέσπασμα του ΑΠΟΕΛ δεν είχε συνέχεια. Έδειχνε να θέλει, αλλά να μην μπορεί να γυρίσει τον αγώνα. Ο χρόνος κυλούσε και κυλούσε εις βάρος των «γαλαζοκιτρίνων», μέχρι το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οπόταν και ο Τζιμπούρ πήρε το όπλο του.

Ο Αλγερινός σκόραρε το 12ό του τέρμα, χάρισε τη νίκη στον ΑΠΟΕΛ και παράλληλα τον εκτόξευσε στο +5 από τον δεύτερο Απόλλωνα. Το τέρμα του «τρομοκράτη» άλλαξε άρδην τα βαθμολογικά δεδομένα και μετέτρεψε την ομάδα του σε αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο.