Ο Βάντερ τους έστειλε στον… ψυχίατρο

Η Ομάδα μας συνεχίζει το νικηφόρο σερί της στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κορυφή μέχρι το τέλος και να πάρουμε τον 4ον συνεχόμενο τίτλο πρωταθλήματος.

Στο ντέρμπι με τους χόχους παρά το ότι ήμασταν καλύτεροι έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το 84’ για να εξασφαλίσουμε τους τρεις βαθμούς. Το γκολ της ανατροπής πέτυχε ο Βάντερ στο 84’

Το Α΄ ημίχρονο

Η Ομάδα μας ξεκίνησε αποφασιστικά στο παιχνίδι και επιδίωξε το πρώτο λεπτό το γκολ. Μέχρι το 15’ είχαμε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες (με Εφραίμ, Ντε Βινσέντι και Σωτηρίου), για να προηγηθούμε. Η πίεση που βάζαμε από πολύ ψηλά, έφερνε λάθη στην άμυνα της Ομόνοιας που όμως περνούσαν ανεκμετάλλευτα από τους παίκτες μας.
Στο 34′ ένα μακρινό σουτ του Εφραίμ πήγε μόλις πάνω απ’ τα δοκάρια.

Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Ομόνοια στην πρώτη της ευκαιρία έκανε το γκολ αφού στο 35′.
Η αντίδραση μας δεν άργησε. Στο 42′ ο Μιλάνοφ μετά από ωραία πάσα του Γιαννιώτα, έκανε κίνηση από δεξιά και γύρισε στον Εφραίμ ο οποίος με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Το Β’ ημίχρονο

Ελέγχαμε το παιχνίδι και στην επανάληψη αλλά δεν είχαμε καλά τελειώματα στις φάσεις που δημιουργήσαμε.
Στο 54′ χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία στο Β’ ημίχρονο. Ο Ντε Βινσέντι βγήκε απέναντι από τον Παναγή, έκανε το πλασέ όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας απέκρουσε τη μπάλα με το σώμα.

Στο 61′ σε πολύ καλό σουτ από τον Αλεξάνδρου η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παναγή.
Κάναμε κάποια λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στην Ομόνοια να γίνει απειλητική για την εστία του Πάρντο.
Η φάση που έκρινε το παιχνίδι ήταν στο 85’. Ο Ντε Βινσέτι σούταρε με δύναμη, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Βάντερ με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο δεκάλεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις) που απέμεινε δεν είχαμε τίποτα αξιοσημείωτο, με την Ομάδα μας να κρατά με άνεση το υπέρ της αποτέλεσμα.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Μιλάνοφ, Μερκής, Αστίθ, Καρλάο (23′ Αλεξάνδρου), Μοράις, Βινίσιους (78′ Αρτυματάς), Γιαννιώτας, Εφραίμ (72′ Βάντερ), Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου

Kίτρινες: Ντε Βινσέντι, Γιαννιώτας