Με… σβηστές μηχανές

Απλά και εύκολα η Ομάδα μας, σαν σε προπόνηση νίκησε με 3-0 την Αγία Νάπα για την 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος και θα πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα για την τελευταία αγωνιστική του Β’ γύρου.

Το Α’ ημίχρονο

Στο Α’ ημίχρονο ελέγχαμε πλήρως το παιχνίδι που παιζόταν στο μισό γήπεδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν παθητικό ρόλο. Είχαμε κατοχή μπάλας 60%.

Στην πρώτη μας καλή ευκαιρία φτάσαμε στο γκολ. Στο 12′ ο Βάντερ γέμισε από δεξιά και ο Εφραίμ με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ο τερματοφύλακας της Αγίας Νάπας Πριντιγκάρ στο 20′ απέκρουσε διαγώνιο σουτ του Γιαννιώτα ενώ στο 23′ ένα σουτ του Εφραίμ πήγε πάνω στον τερματοφύλακα της Αγίας Νάπας.

Στο 29′ ήταν η σειρά του Βάντερ να νικηθεί απ’ τον Σλοβένο, στην προσπάθεια που έκανε με το κεφάλι. Όμως, στο 36′ ο Βάντερ και πάλι αφού έκανε ωραία προσπάθεια από δεξιά και φοβερό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Βινίσιους στο 43′ να “σημαδεύει” το δοκάρι με το κεφάλι.

Το δεύτερο μέρος

Συνεχίσαμε να ελέγχουμε τον ρυθμό και στην επανάληψη. Η υπεροχή μας έφερε άλλο ένα γκολ στο 63′ όταν ο Αλωνεύτης εκμεταλλεύτηκε λάθος απομάκρυνση και από το σημείο του πέναλτι πλάσαρε για το 3-0.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Καρλάο, Μιλάνοφ, Μερκής, Αμορίν, Βινίσιους, Αρτυματάς (62′ Αλεξάνδρου), Γιαννιώτας (71′ Εστρέλα), Βάντερ, Εφραίμ (46′ Αλωνεύτης), Σωτηρίου

Αγία Νάπα: Πριντιγκάρ, Σκόπγιακ, Λαμπρόπουλος, Γεωργίου, Κατσής, Τζιωρτζής (55′ Πιερέττης), Αντωνίου, Μάχαττου, Μέρτακκας, Κατσιάτη, Ανδρέου

Κίτρινες: Μερκής / Μάχαττου, Κατσιάτη