Πετοσφαιρα

Ήττα από Ανόρθωση

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε στο Λευκόθεο από την Ανόρθωση με 3-0 σετ στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου πετόσφαιρας Ανδρών.

Οι  πιθανότητες για διάκριση στο θεσμό του κυπέλλου μειώθηκαν αρκετά, αλλά η ομάδα μας, χωρίς άλλη επιλογή, θα προσπαθήσει στον επαναληπτικό να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή.

Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι. Στο μεγαλύτερο μέρος, ο ΑΠΟΕΛ κυνηγούσε το σκορ, ενώ βρέθηκε να χάνει και με 20-17. Οι πετοσφαιριστές του Δημήτρη Παμπακά ισοφάρισαν και επέστρεψαν στη διεκδίκηση του σετ. Το σκορ πήγε στο 25-25, αλλά οι αντίπαλοι πιο ψύχραιμοι επικράτησαν με 27-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα μας προσπάθησε για το καλύτερο, ωστόσο στα καίρια σημεία υπέπεσε σε αβίαστα και σοβαρά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Ανόρθωση και επικράτησε με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε εμφανώς απογοητευμένος από την εξέλιξη του αγώνα και μοιραία έχασε πολύ πιο εύκολα από τα δυο προηγούμενα σετ (17-25).

ΑΠΟΕΛ (Μ. Παμπακάς): Κοζλόφσκι, Τζόρτζεβιτς, Ευσταθίου, Γεωργίου, Χόστερ, Χατζηπαύλου, Λίμπερο: Παντελή. Αλλαγές: Χαλλουμής, Πέτρου