Ποδοσφαιρο

Η ΟΥΕΦΑ για την πρόκριση μας τη σεζόν 2011-12

Με αφορμή τη 15η φορά που θα υπάρξουν νοκ-άουτ αναμετρήσεις στη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, η ιστοσελίδα της ΟΥΕΦΑ επέλεξε τις πιο κλασικές “μονομαχίες” από τις προηγούμενες 14 χρονιές.

Ανάμεσά τους και οι διπλοί αγώνες του ΑΠΟΕΛ με τη Λιόν τη σεζόν 2011-12, οι οποίοι ήταν αυτοί που ξεχώρισαν τη συγκεκριμένη ποδοσφαιρική περίοδο, σύμφωνα και με την ΟΥΕΦΑ.

Συγκεκριμένα, αναφέρει:

“2011/12: AΠΟΕΛ 1-1 Λιόν (Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 4-3 στα πέναλτι).

Η πρώτη Κυπριακή ομάδα που έφτασε στη φάση των νοκ-άουτ. Η αποστολή του ΑΠΟΕΛ ήταν ακόμα πιο δύσκολη όταν έχασε με 1-0 στη Λιόν. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδειξε πως διέθετε το πακέτο για να κάνει την έκπληξη και κατάφεραν να προκριθούν στα πέναλτι, μετά το γκολ που οδήγησε στην παράταση από το Μαντούκα στη Λευκωσία.

Ακόμα και αν ο σκόρερ είδε την κόκκινη κάρτα στο 115΄, ο ΑΠΟΕΛ δεν πτοήθηκε, αφού είχε τον τερματοφύλακα Διονύση Χιώτη, που πρέπει να τον ευχαριστεί για τις αποκρούσεις του στη διαδικασία των πέναλτι”.