Τα ΜΜΕ για 'μας

Έχτισε… τείχος ο Χιώτης

Ο Διονύσης Χιώτης ήταν ο κύριος λόγος που Απόλλωνας και ΑΠΟΕΛ πήγαν στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ο τερματοφύλακας των “γαλαζοκιτρίνων” μετά τις πολύ μέτριες εμφανίσεις στα προηγούμενα παιχνίδια, πήρε το… αίμα του πίσω στο πρώτο μέρος απέναντι στον Απόλλωνα αφού συνολικά έβγαλε 6-7 αποκρούσεις, με τις περισσότερες να είναι δύσκολες, σε καλές ευκαιρίες των αντιπάλων.

Στο 18′ ήταν έτοιμος στην προσπάθεια του Παπουλή, στο επόμενο λεπτό έπιασε το σουτ του Μερκή ενώ στο 36′ έβγαλε άλλη μια δύσκολη επέμβαση σε σουτ του Χιούγκο Λόπες, με τελευταία στο πρώτο μέρος αυτή του 42′, όταν έδιωξε με υπερένταση το σουτ του Νούνο Λόπες σε κόρνερ.

Συνολικά ο Απόλλωνας είχε εννέα τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο με τις πέντε να είναι στον στόχο, όμως ο Διονύσης Χιώτης ήταν… βράχος.