ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

7η σερί νίκη με γκολάρα του Βιτάλ

Την 7η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Θρύλος μας που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική, χάρις σε πανέμορφο γκολ του Ζέφτε Βιτάλ στο 38ο λεπτό.

Το εντυπωσιακό γκολ του Ζέφτε Βιτάλ στο 38ο λεπτό του ντέρμπι ήταν αρκετό για τον Θρύλο μας ώστε να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΛ και να πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 στο ΓΣΠ, για την 11η αγωνιστική.

Η Ομάδα μας ήταν καλύτερη και πιο απαιτητική στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ ώστε να «τελειώσει» την υπόθεση 7η σερί νίκη. Δεν τα κατάφερε και στην επανάληψη σταδιακά οπισθοχώρησε.

«Δεν κυριαρχήσαμε με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο μέρος, προσπαθήσαμε με αντεπιθέσεις» ήταν το σχετικό σχόλιο του Χοσέ Ντομίνγκες, για να συνεχίσει: «Υπάρχουν και αυτά τα παιχνίδια που δεν θα παίζεις καλά, αλλά πρέπει να κερδίσεις».

Ο Θρύλος μας πήρε το ζητούμενο και με 26 βαθμούς είναι πλέον μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, με τον Άρη να έχει 23 και ματς λιγότερο.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς (58′ Καραμανώλης), Κρέσπο, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ (69′ Σατσιάς), Ντάλσιο, Σαρφό, Εντονγκαλά (69′ Δώνης), Μαρκίνιος (86′ Εφραίμ), Κβιλιτάια (58′ Γαβριήλ).

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Μούριελ, Φραντζής (46′ Τσούκα), Μπάστο, Φιλίποβιτς, Ντέγοεστ, Ντζάλμα (46′ Μορέιρα), Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόζα (79′ Κα), Τσέρνιχ (46′ Σέρνιτς), Μακρής (65′ Μόρσεϊ).

Σκόρερ: Ζέφτε 38′ / –

Κίτρινες: Εντονγακαλά / Τσέρνιχ, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα

Συνεχίστηκε και στην Λεμεσό το νικηφόρο σερί (5/5)

Ντομίνγκες: «Υπάρχουν παιχνίδια που δεν θα παίξεις καλά, αλλά πρέπει να κερδίσεις»