3 γκολ και χρήσιμα συμπεράσματα

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πολλά πράγματα ο Θρύλος επικράτησε στο Μακάρειο με 3-2 του Ολυμπιακού. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης χρησιμοποίησε συνολικά 20 ποδοσφαιριστές, με τον Χάνι, τον Γιάκολις και τον Κατσαντώνη να σκοράρουν.

Α’ ημίχρονο

Με το καλημέρα το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε μπροστά στο σκορ, καθώς μόλις στο 3’ του αγώνα ο Ομάρ Χάνι με ωραία ατομική ενέργεια και αφού πέρασε από 2 ποδοσφαιριστές βρήκε το χώρο για το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής και έγραψε το 0-1. Μετά το τέρμα του ΑΠΟΕΛ, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να βγει μπροστά.

Στο 13’ και το 16’ ο Ολυμπιακός είχε δυο καλές στιγμές με τον Σίλβα να λέει όχι στα σουτ των Μάντζη και Πεχλιβάνη. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 24’ με τον Λουντέμο να δοκιμάζει το πόδι του από αρκετή απόσταση και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Αφού νωρίτερα όμως ο Ολυμπιακός προειδοποίησε, κατάφερε στο 30’ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Σαμπίνια μετά από εκτέλεση κόρνερ να κερδίζει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο πλεκτό. Μάλιστα η επόμενη καλή στιγμή του αγώνα ήταν και πάλι για τον Ολυμπιακό καθώς μετά από λάθος πάσα των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ, ο Μάντζης έφυγε σε τετ α τετ με τον Σίλβα να βγαίνει νικητής.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ έδειξε να ανεβαίνει. Στο 43’ οι Ζαχίντ, Γιάκολις και Αποστολάκης συνεργάστηκαν όμορφα στο κέντρο, με τον τελευταίο να κάνει μπαλιά προς τον Κατσαντώνη που έφευγε σε τετ α τετ, με τον Μιχαήλ όμως να βγαίνει και να μπλοκάρει σωστά.

Στο επόμενο λεπτό ο Ζαχίντ βρέθηκε στην περιοχή, όμως επέλεξε να κάνει γύρισμα παρά το γεγονός πως βρισκόταν σε καλή θέση. Το αποτέλεσμα ήταν το γύρισμα του να σταματήσει σε σώμα αμυντικού. Στο 45’ ήρθε το 1-2 για το ΑΠΟΕΛ, με τον Χάνι να πατά περιοχή από αριστερά, να κρατά τη μπάλα ανάμεσα από δυο και να κάνει το γύρισμα στον Γιάκολις που απ’ το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπορούσε να αστοχήσει.

Γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ έδειξε να βγάζει κάποιος ωραίος συνδυασμούς κυρίως στο χώρο του κέντρου, ενώ απ’ την άλλη ο Ολυμπιακός έδειξε αυτοπεποίθηση και χημεία μεταξύ των παικτών του.

Β’ ημίχρονο

Με μια αλλαγή ξεκίνησε το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γαβριήλ να παίρνει τη θέση του Ζαχίντ. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν για να βρουν και τρίτο τέρμα απ’ την αρχή, κάτι που έγινε στο 56’. Σε εκείνο το λεπτό το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, με τον Κατσαντώνη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχώρησε σε μαζεμένες αλλαγές με τους Μερκή, Κούτσακο, Ιωάννου, Γένσεν, Μιχαήλοβιτς, Τάμαρι, Κλωναρίδη και Πρινιωτάκη να περνούν στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός πάντως μείωσε στο σκορ με τον Βαν Κέσελ στο 65’ καθώς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λαφράνς.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 73’ όταν βρέθηκε σε τετ α τετ, τσίμπησε την μπάλα που πέρασε πάνω απ’ τον Πρινιωτάκη, όμως πέρασε και μόλις δίπλα απ’ το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Μαρίνος Ουζουνίδης έριξε στο παιχνίδι τον Πολυκάρπου και τον Εφραίμ.

Στο 79’ ο Γένσεν έδωσε ωραία τη μπάλα στον Κλωναρίδη, ο οποίος του την επέστρεψε στην περιοχή, με τον Καράδαη να βγαίνει σωστά πριν τσιμπήσει τη μπάλα ο Δανός. Στα τελευταία δέκα λεπτά το ΑΠΟΕΛ είχε κάποιες καλές στιγμές κυρίως με τον Γένσεν ο οποίος μοίραζε ωραία το παιχνίδι, ενώ ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Μιχαήλοβιτς βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, όμως δεν είχε το σωστό τελείωμα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Μανρίκε, Σαμπίνια, Νάνι, Ψάλτης, Γαρουφαλίας, Κυριάκου, Παχίπης, Γκουστάβο, Πεχλιβάνης, Μαντζής

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Αποστολάκης, Λουντέμο, Λαφράνς, Κατσαντώνης, Ζαχίντ, Σατσιάς, Χάνι, Γουήλερ, Σιέλης, Γιάκολις

Σκόρερς: Σαμπίνια (30′), Βαν Κέσελ (65′) / Χάνι (3′), Γιάκολις (45′), Κατσαντώνης (56′)

Κίτρινες Κάρτες: Παχίπης, Βαν Κέσελ / Ιωάννου