Καλαθοσφαιρα

Προβάδισμα για την ΑΕΚ

Παρόλο που είχε το υπέρ της σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η καλαθοσφαιρική μας ομάδα μπροστά σε 1200 φίλους της ομάδας μας δεν μπόρεσε να κατακτήσει τη νίκη γνωρίζοντας την ήττα στην παράταση με 79-74 από την ΑΕΚ και πλέον χρειάζεται νέο μπρέικ στο Κίτιον για να μπορέσει να μείνει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.

Η ομάδα μας παρά το όχι και τόσο καλό ξεκίνημα βρήκε τα πατήματα της και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 33-27.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν ωστόσο να βρίσκονται κοντά στο σκορ κλείνοντας την 3η περίοδο με 46-42 ενώ στο φινάλε του αγώνα η ομάδα μας αστόχησε στην τελευταία επίθεση με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην 5λεπτη παράταση (62-62).

Η ΑΕΚ στην συνέχεια ήταν πιο σταθερή στις επιθέσεις της, η ομάδα μας δυσκολεύτηκε να βρει τις λύσεις στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να γνωρίσει στο τέλος την ήττα με 79-74.

Πλέον ο επόμενος αγώνας είναι καθοριστικός αφού σε περίπτωση νίκης η σειρά των τελικών θα επιστρέψει στο Λευκόθεο ενώ σε αντίθετη περίπτωση η ΑΕΚ θα κατακτήσει το τρόπαιο.

Ο αγώνας είναι ορισμένος για την Τρίτη στις 19:00 (Κίτιον).

Δεκάλεπτα: 10-13, 33-27, 46-42, 62-62, 74-79 (παρ.).

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος): Roberson 11, Evans10 (2), Νεοφύτου 3 (1), Woods 13, Σιζόπουλος, Κούνας 4, Tutt 10, Cup 19, Κακιούζης 4.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης): Χάρπερ 6 (11ρ.), Μπρέζετς 16, Κοιλαράς, Πέτροβιτς 12 (1), ΜακΦάντεν 16 (2), Ντάιρεν 15 (2), Μπαπτίστ 8, Παντελή 6.