Photo GalleryΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιρο

Το «χτύπημα» του Ντέβι

Το χτύπημα της κόμπρας ή αν θέλετε, το… χτύπημα του Τόμας ντε Βινσέντι! Ο Αργεντινός πήρε πάνω του το παιχνίδι απέναντι στη Μίτζιλαντ και με δύο γκολ στο πρώτο μέρος έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα της πρόκρισης προς ΑΠΟΕΛ μεριά, σε ένα πρώτο ημίχρονο μέτριο σε θέαμα, αλλά με τους γαλαζοκίτρινους να παραδίδουν μαθήματα αποτελεσματικότητας.

Πίεσαν οι Δανοί στο δεύτερο μέρος, έβγαλαν φάσεις από τα πλάγια και τον άξονα. Αν και οι περισσότερες πέρασαν ανεκμετάλλευτες, ευτύχησαν να μειώσουν στο 88΄ με τον Πόουλσεν και να τελειώσει το παιχνίδι με 2-1 υπέρ των πρωταθλητών μας.

Περισσότερο οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να κάνουν διαχείριση του σκορ, αλλά όποτε τους δινόταν η ευκαιρία έβγαιναν στην επίθεση, ειδικά στο δεκάλεπτο 70΄- 80΄ πανικόβαλαν σε κάποιες περιπτώσεις την αντίπαλη άμυνα.

Θα έχουν όλοι να λένε για τη φάση του 73ου λεπτού όταν ο Λεάλ απέναντι από τον Νταλίν «κατάφερε» κι έστειλε την μπάλα άουτ! Εκεί θα τελείωνε η πρόκριση. Όχι πως τώρα οι Δανοί έχουν πολλές ελπίδες. Απλά με το γκολ που σημείωσαν στο φινάλε έχουν δικαίωμα να ονειρεύονται.

Η διαφορά δυναμικότητας είναι, ωστόσο εμφανής. Οι γαλαζοκίτρινοι βρίσκονται με το ενάμισι πόδι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και αισιοδοξούν ότι θα φθάσουν γι’ άλλη μια φορά και στους ομίλους του χρυσοφόρου Τσάμπιονς Λιγκ.

Μίτζιλαν – Ντε Βινσέντι 0-2! Κάπως έτσι συνοψίζεται το πρώτο ημίχρονο, με τον Αργεντινό να έχει τρελά κέφια και να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Αν και στο πρώτο 25λεπτο καμία ομάδα δεν υπερίσχυσε αγωνιστικά του αντιπάλου, με τα δυνατά μαρκαρίσματα να έχουν τη μερίδα του λέοντος, φαινόταν ξεκάθαρα ότι ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερη και πιο ποιοτική ομάδα που ήξερε τι ακριβώς ήθελε μέσα στο γήπεδο. Προσπαθούσε σε πολλές περιπτώσεις να πιέσει από ψηλά, αλλά δεν απείλησε.

Όλα αυτά, μέχρι το 30΄ όταν ο Ντε Βινσέντι «μυρίστηκε» τη φάση, μπήκε στη μικρή περιοχή και δεν άφησε την μπαλιά του Λεάλ ανεκμετάλλευτη. Το 0-1 αποσυντόνισε την ομάδα του Τόρουπ, κάτι που διαπιστώθηκε τρία λεπτά αργότερα, όταν νέο λάθος της άμυνας, εκμεταλλεύτηκε ο Αργεντίνος ζογκλέρ, που με σουτ βολίδα εκτός περιοχής, έδωσε προβάδισμα δύο γκολ για τον ΑΠΟΕΛ.

Στο β΄ μέρος, όπως ήταν αναμενόμενο, οι Δανοί τα έδωσαν όλα στην επίθεση, ενώ και ο προπονητής τους έριξε στο παιχνίδι όλα τα επιθετικά του όπλα. Ωστόσο, σε όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, η άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ο Βάτερμαν τα πήγαν εξαιρετικά καλά μέχρι το 88΄, όταν από λανθασμένη απόκρουση ο Πόουλσεν σούταρε έξω από την περιοχή και μείωσε σε 2-1, σκορ που ήταν και το τελικό του αγώνα.

Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ βρήκε ανοικτούς χώρους για ένα τρίτο γκολ, έχασε την τεράστια ευκαιρία στο τετ α τετ του Λεάλ στο 73΄, όμως από εκεί και πέρα οι πρωταθλητές μας έδειξαν κουρασμένοι και δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε περισσότερο από το να κρατήσουν την τόσο πολύτιμη εκτός έδρας νίκη.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΑΚ: ΑΝΤΡΕΑΣ ΣΤΑΥΡΙΝΙΔΗΣ