Προβληματισμός και ανησυχία

Η Ομάδα μας  επικράτησε πολύ δύσκολα με 1-0 της Ντούντελανζ στον πρώτο αγώνα του Β’ Προκριματικού Γύρου του Europa League και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση, ωστόσο μας προβλημάτισε και μας στεναχώρεσε με την κακή εμφάνιση της.

Είχαμε σοβαρά προβλήματα στην δημιουργία και στην ανάπτυξη μας,  δυσκολία στη δημιουργία ευκαιριών και αδυναμίες επιθετικά αλλά και αμυντικά. Ευτυχώς ο Μπερτόλιο στο 71ο λεπτό κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Ντούντελανζ και να μας δώσει προβάδισμα πρόκρισης.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ντούντελανζ ήταν ή ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και στο 4’΄είχε διπλή ευκαιρία, με τον Βάτερμαν να αποκρούει δύσκολα τα διαδοχικά σουτ των Τουρμπέλ και Μπαρμπόσα. Στο 12’ η ομάδα από το Λουξεμβούργο είχε άλλη μία καλή ευκαιρία, όταν ο Βάτερμαν απέκρουσε το πλασέ του Τουρπέλ.

Στο 22’ είχαμε την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα με πολύ μακρινό σουτ του Οαρ να βρίσκει την οριζόντια δοκό του Γιούμπερτ και να απομακρύνεται. Στο 30′ υπήρξε ολιγόλεπτο διάλειμμα στον αγώνα λόγω ζέστης, και για τη συνέχεια του ημιχρόνου δεν υπήρξε οποιαδήποτε φάση από τις δύο ομάδες

Η Ομάδα μας  μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και τα σουτ του Ντε Καμάργκο στο 48’ και 53’ πέρασαν λίγο έξω. Στη συνέχεια η Ντούντελανζ ανέβασε ρυθμούς και στο 57’ έχασε κλασική ευκαιρία όταν ο Τουρπέλ έφυγε μόνος του τετ-α-τετ με τον Βάτερμαν, αλλά το πλασέ του έφυγε ψηλά έξω.

Ο Μπερτόλιο ήταν σκόρερ στο 71’, μετά από πολύ καλή ασίστ του Βάντερ.

Ο επαναληπτικός  είναι προγραμματισμένος στο Λουξεμβούργο, στο γήπεδο «Ζος Νασμπάουμ» την ερχόμενη Τετάρτη (19/7, 19:00).

ΑΠΟΕΛ (Μάριο Μπέιν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Αρτυματάς, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο, Μπερτόλιο, Ορ (60′ Βάντερ), Ντε Καμάργκο (74′ Ποτέ).

Ντούντελανζ (Ντίνο Τόπμελερ): Γιούμπερτ, Μάλγκετ (46′ Τζορντάνοφ), Πρεμπέ, Σνελ, Λορεντιέ, Γκάρος, Ντα Κρουζ (84′ Ποκάρ), Στολτς, Μπαρμπόσα, Τουρπέλ (84′ Σινανί), Ιμπραΐμοβιτς.

Σκόρερ: 71′ Μπερτόλιο.

Κίτρινες: Βάντερ, Εμπεσίλιο / Μάλγκετ, Τουρμπέλ, Τζορντάνοφ.