Πολλά, χρήσιμα συμπεράσματα

Αρκετά ήταν τα στοιχεία που κατέγραψε στο μπλοκάκι ο Μπρούνο Μπαλταζάρ στο πρώτο φιλικό επί πολωνικού εδάφους απέναντι στην Άρκα Γκντίνια.

Ο Πορτογάλος προπονητής είδε την ομάδα να δημιουργεί ευκαιρίες, να μην σκοράρει και να το «πληρώνει». Οι Πολωνοί  πήραν τη νίκη με 2-0, χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Γιάνοτα (9΄), Σουλέφσκι (90΄).

Ο Πορτογάλος έκανε πολλές δοκιμές, οι οποίες στο στάδιο που βρίσκεται η προετοιμασία κρίνονται αναγκαίες. Παρέταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες, μία σε κάθε ημίχρονο, θέλοντας προφανώς να διαπιστώσει τον βαθμό αντίδρασης της ομάδας. Είδε την ομάδα  να βγάζει επιθέσεις, αρκετές εξ αυτών οργανωμένες, αλλά έλειψε η ουσία.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γαλαζοκίτρινοι ήταν πιο επιθετικοί, δημιουργώντας περισσότερες προϋποθέσεις για να πετύχουν τουλάχιστον ένα γκολ. Κάτι που φαίνονται από τα στατιστικά στοιχεία. Εκδήλωσαν 67 επιθέσεις εκ των οποίων οι 42 ήταν επικίνδυνες ενώ η αντίπαλος 35, με μόλις 13 εξ αυτών να έχουν το στοιχείο της επικινδυνότητας.

Κέρδισαν έξι κόρνερ έναντι κανενός της πολωνικής ομάδας. Επιχείρησαν εννέα σουτ προς την αντίπαλη εστία, με τα τρία να είναι εντός στόχου. Η Άρκα Γκντίνια μόλις δύο, ισάριθμες φορές στο στόχο, πήρε το προβάδισμα στο 9ο με τον Γιάνοτα, σκορ που είχε σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερος μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε σε μεγάλο βαθμό. Στο 74ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε γκολ με τον Άλεξ Κωνσταντίνου, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι πρωταθλητές, ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 70’ επιθέσεις.

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε τον αγώνα με τον Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια, στα άκρα της άμυνας ήταν οι Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου και στο κέντρο της οπισθοφυλακής οι Ταβάρες, Ιωάννου. Οι Μοράις-Βινίσιους αποτέλεσαν τους ανασταλτικούς μέσους και πιο πίσω από τον προωθημένο Ντελατόρε ήταν οι Νατέλ, Ορ, Αλωνεύτης.

Στο 33ο λεπτό ο Ρόμο αντικατέστησε τον Βάτερμαν. Οι Ρόμο, Καζού, Βούρος, Μερκής, Πολιάκοφ, Αρτυματάς, Σόουζα, Εφραίμ, Ζαχίντ, Κωνσταντίνου και Ποτέ άρχισαν στο δεύτερο μέρος. Στο 67ο λεπτό, ο Μιχαήλ αντικατέστησε τον Ρόμο.

Αναλυτικά η ενημέρωση!

1′ Άρχισε στις 19:00 το φιλικό.

9′ Γκολ η Άρκα. 1-0 με τον Γιάνοτα.

33′ Mέσα ο Ρόμο, έξω ο Βάτερμαν.

45’+ Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Προβάδισμα για την Άρκα.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Ως αλλαγή πέρασαν οι Μερκής, Πολιακόφ, Κάζου, Βούρος, Αρτυματάς, Σόουζα, Εφραίμ, Ζαχίντ, Κωνσταντίνου, Ποτέ.

60’ Παραμένει το 1-0 για την Άρκα.

63′ Ο Μιχαήλ στη θέση του Ρόμο.

74’ Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κωνσταντίνου το ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

90′ Γκολ για την Άρκα Γκνίνια με απευθείας φάουλ του Σουλέφσκι και 2-0.