Καλαθοσφαιρα

Νέα νίκη στην εξορία

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 65-59 στο κεκλεισμένων των θυρών «Κίτιον» για την 3η αγωνιστική του ΟΠΑΠ Basket League και επέστρεψε στις επιτυχίες. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Gary με 21 πόντους, ακολούθησε ο Fields με 14. Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενηθεί από τον ΑΠΟΠ. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στην αίθουσα «Αφροδίτη» στις 19:00 και είναι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Στο σημερινό παιχνίδι, οι γαλαζοκίτρινοι του Τόνι Κωνσταντινίδη ήταν εκπληκτικοί στο 1ο ημίχρονο και δημιούργησαν διαφορά 16 πόντων. Με αρκετά υψηλά ποσοστά σκοραρίσματος και με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 42-26.

Ωστόσο τα αμυντικά λάθη και η επιπολαιότητα στο 3ο δεκάλεπτο και στη μεγαλύτερη διάρκεια της 4ης περιόδου, μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ντέρμπι. Η Ένωση ισοφάρισε σε 56-56, αλλά η ομάδα μας αντέδρασε άμεσα και ψύχραιμα. Ο Τόνις Κωνσταντινίδης ζήτησε τάιμ άουτ για να ηρεμίσει την ομάδα και τα κατάφερε. Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε σερί πόντων και έπαιξε πολύ καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό αποτέλεσμα 65-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 42-26, 52-44, 65-59

Τ. Κωνσταντινίδης: Gary 21, Fields 14, Ιερωνυμίδης 7, Moore 3, Baker 13, Fleming 1, Πηλαβάς 4, Κασκίρης, Κούνας 2,  Zdravic.

Ιερωνυμίδης: Στόχος η κορυφή
Ο Βύρων Ιερωνυμίδης μίλησε στην κάμερα του ΑΠΟΕΛ μετά το τέλος του αγώνα και εξέφρασε την αισιοδοξία του για την εκπλήρωση του μεγάλου στόχου, την επιστροφή στην κορυφή.

«Αποδείχτηκε ότι δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Ο στόχος της ομάδας παραμένει η κορυφή και με σκληρή δουλειά πιστεύουμε ότι μπορούμε να φτάσουμε εκεί που θέλουμε».

Πληροφορίες για την πτήση του Πα. Συ. Φι.