Πετοσφαιρα

Με τσαμπουκά κερδίσαμε τους πρωταθλητές

Μετά από εκπληκτική εμφάνιση, την καλύτερη στη φετινή περίοδο, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον πρωταθλητή Παφιακό στο Λευκόθεο με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου Πετόσφαιρας. Την ερχόμενη Παρασκευή στην αίθουσα «Αφροδίτη» ο επαναληπτικός.

Συνεχώς πίσω στο σκορ ήταν η ομάδα μας στο 1ο σετ. Ο αντίπαλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 10-15 και 17-20, ωστόσο οι πετοσφαιριστές του Γιάννη Μέλκα πραγματοποίησαν την αντεπίθεση τους και γύρισαν το παιχνίδι. Με πέντε διαδοχικούς πόντους πέρασαν μπροστά με 22-20 και κατέκτησαν το σετ με 25-23.

Στο 2ο σετ η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά και έδωσε το δικαίωμα στον Παφιακό να ξεφύγει στο σκορ και να ισοφαρίσει σε 1-1 (25-17).

Το 3ο σετ ήταν διαφορετικό. Ο Παφιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε (6-8), αλλά το ΑΠΟΕΛ σταδιακά ανέβασε ρυθμό, πλησίασε τον αντίπαλο και τον πέρασε (16-14). Διατήρησε τη μικρή διαφορά και απέκτησε εκ νέου προβάδισμα με 2-1 (25-22).

Με τη ψυχολογία στα ύψη και αποφασιστικά για να πάρει την καθαρή νίκη μπήκε στο 4ο σετ η ομάδα μας. Οι πετοσφαιριστές του κ. Γιάννη Μέλκα πήραν από το ξεκίνημα καλό προβάδισμα (4-0), το οποίο διατήρησαν (10-7, 16-10) μέχρι τα μέσα του σετ. Ο Παφιακός αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ (20-19), αλλά η ομάδα μας επέστρεψε. Με περίσσιο πάθος οι πετοσφαιριστές μας ανέτρεψαν τα δεδομένα απέναντι στον πρωταθλητή και πήραν το σετ με 27-25 και τη νίκη με 3-1.