Κρατάμε την ουσία και αισιοδοξούμε

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Ομάδα μας. Με γκολ του Ντε Βινσέντι με πέναλτυ στο 42’ λεπτό της αναμέτρησης, έφυγε με το διπλό από το Μαυροβούνιο, κερδίζοντας τη Σουτζέσκα με 1-0. Χρειάζεται όμως μεγάλη βελτίωση στον επαναληπτικό.

Οι Μαυροβούνιοι που απώλεσαν πέναλτι στο 68’ και από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν απείλησαν την εστία μας.

Το παιχνίδι άρχισε με την Ομάδα μας να ξεκινά δυνατά και να απειλεί στο 6’ με τον Τάμαρι. Στη συνέχεια όμως  οι Μαυροβούνιοι άρχισαν να πάιζουν δυνατά και είχαν διπλή ευκαιρία στο 10’, με τον Μπέλετς να λέει «όχι».

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, είχαμε καλύτερες φάσεις, όμως ο Γκιλέν έδειξε πανέτοιμος, σταματώντας τον Ντε Βινσέντι στο 22’ και στο 35’ αντίστοιχα.

Το γκολ

Στο 40’ ο Τάμαρι μετά από μια επέλασή του κέρδισε το πέναλτι, με τον Ντε Βινσέντι να το εκτελεί (δύο φορές) εύστοχα(42’), με το 0-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο οι Μαυροβούνιοι μπήκαν φουριόζοι. Βρήκαν δυο ευκαιρίες στο 50’ και το 53’ με τον Όσμαλιτς, με τον Μπέλετς να κρατάει το 1-0.

Στο 67’ όμως έκανε λάθος, αφού έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Όσμαλιτς μπήκε μέσα στην περιοχή και ο τερματοφύλακας μας τον ανέτρεψε. Ο Νίκολιτς όμως σημάδεψε την οριζόντια δοκό, χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Μαυροβούνιος.  Έπειτα, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο.

Λογικά η Ομάδα μας θα είναι πολύ βελτιωμένη στο παιχνίδι που θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα στο ΓΣΠ.
Δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από τον Τάμαρι.

Σουτζέσκα: Γκίλεν, Σίγκερ, Νέντιτς, Κογιάσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Σέτκοβιτς (41′ Όσμαλιτς), Εράκοβιτς, Σόφρανατς, Μπουλάτοβιτς, Μάρκοβιτς (66΄Νίκολιτς), Βούτσιτς (78′ Βλαϊσάβλιεβιτς).

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Γκέντσογλου, Σόουζα, Χαλένιους, Ντε Βινσέντι (90′ Μάτιτς), Τάμαρι, Λαφράνς, Βούρος, Ιωάννου, Γιάκολις (59′ Σάβιτς), Μιχαϊλοβιτς (60′ Πάβλοβιτς).

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Μάτιτς, Μερκής, Μπέζιακ, Άλεφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάρκοβιτς, Βούτσιτς, Σόφρανατς / Γκέντσογλου, Ιωάννου, Μπέλετς.