Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή

Η Ομάδα μας νίκησε με 1-0 πολύ δύσκολα την Αγία Νάπα στο «Τάσος Μάρκου» και επέστρεψε στην κορυφή με 29 βαθμούς. Το τέρμα που μας έδωσε τους τρεις βαθμούς πέτυχε ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Φερνάντο Καβενάγκι στο 29’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Αυτή την φορά έλειπε η φρεσκάδα από την Ομάδα μας με τους παίκτες να δείχνουν κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια της Πέμπτης. Η αντίπαλος μας Αγία Νάπα ήταν αξιόμαχη και πραγματοποίησε την καλύτερη της φετινή εμφάνιση.

Στο πρώτο ημίχρονο η απόδοση της Ομάδας μας κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα και οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες. Ξεκινήσαμε δυνατά αλλά γρήγορα δώσαμε δικαιώματα στην Αγία Νάπα η οποία δημιούργησε τις πρώτες ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Στο 24ο λεπτό ο Τόμας Ντε Βινσέντι έπιασε ένα ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε έξω.
Στο 28’ ο Ρέινολντς έκανε χέρι στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδωσε σωστά το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καβενάγκι. Ο Αργεντινός ήταν εύστοχος δίνοντας μας το προβάδισμα.

Η Ομάδα μας πίεσε για ένα δεύτερο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο του ημιχρόνου και θα μπορούσε να το πετύχει με το Ντε Βινσέντι στο 45’. Ο Αργεντινός απελευθερώθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή βρέθηκε απέναντι από τον Πριντικάρ όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Στο Β’ ημίχρονο αφού η Αγία Νάπα μας απείλησε στο 46ο λεπτό ,πιέσαμε για ένα 2ο γκολ όμως δεν μπορούσαμε να διασπάσουμε την καλή άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 60’ ο Αλεξάντρου έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Χαραλαμπίδης έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πριντικάρ.

Στο 65’ το οριζόντιο δοκάρι στάθηκε σύμμαχος μας! Ο Λόβρεσιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Φίλγκειτ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 84’ χάσαμε απίστευτη ευκαιρία για να «σκοτώσουμε» το παιχνίδι όμως ο Πιατκόφσκι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία. Στο 88’ ο Μάατσεν έπιασε ένα δυνατό σουτ και ανάγκασε το Βάτερμαν να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ.

Η Αγία Νάπα μας πίεσε στα τελευταία λεπτά όμως ευτυχώς κρατήσαμε το υπερπολύτιμο 1-0 και επέστρεψε στις νίκες. Ήταν η 1η νίκη μας το Νοέμβριο.