Επιστροφή στις νίκες και συνεχίζουμε…

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας που επικράτησε με 3-0 της ΕΝΠ, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρόλο που δεν φορτσάραμε ιδιαίτερα, εντούτοις πήραμε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς και ακολουθεί πλέον δύσκολη συνέχεια, με τα ντέρμπι.

Με 2-0 προηγήθηκε στο σκορ η Ομάδα μας στο 1ο ημίχρονο με 2 πολύ ωραία γκολ από τους Νατέλ και Εφραίμ ( 1ο του στη σεζόν). Αρχικά δυσκολευτήκαμε στην δημιουργία φάσεων με την ΕΝΠ να κλείνεται στην άμυνα της, ωστόσο μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Θρύλος προσπαθούσε να δημιουργήσει προυποθέσεις για γκολ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τις 2 καλές στιγμές με τον Ρέζα που δεν κατάφερε να μας δώσει το προβάδισμα. Η πίεση όμως που επιβάλαμε έδωσε και την λύση με το 3ο γκολ στη χρονιά του φορμαρισμένου Νατέλ στο 26ο λεπτό, ενώ τη συνέχεια έδωσε ο Εφραίμ διπλασιάζοντας το σκορ που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου. Από την άλλη η Ένωση δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Ρομό.

Στο 2ο ημίχρονο η Ομάδα μας δεν μπήκε καλά και αυτό φάνηκε από το γεγονός πως η ΕΝΠ έψαξε το γκολ, ωστόσο γίναμε πιο επιθετικοί με την είσοδο των Ντε Βινσέντι και Αλωνεύτη. Ο Ρομό, όσες φορές χρειάστηκε δήλωσε παρόν και έτσι κρατήσαμε το μηδέν στην εστία για 4ο παιχνίδι στα 5 με τον Τραμεζάνι στον πάγκο και 3ο στο ΓΣΠ. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Ιωάννου με κεφαλιά στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Γκέντσογλου, Μοράις, Εφραίμ (Αλωνεύτης 63′ ), Ζαχίντ (Ντε Βινσέντι 67′ ), Νατέλ, Ρέζα (Ντελατόρε 83′ ).

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Βάτερμαν, Αρτυματάς, Ρουέδα, Μιλάνοφ, Τάμαρι, Κασίνι.

Κίτρινες: Γκέντσογλου / Μαϊσουράντζε

Διαιτητής: Γιάννης Αναστασίου